Palkittu politiikan aikakauslehti
72€/6kk

Politiikka

30.11.2016 06:13 ・ Päivitetty: 30.11.2016 06:13

Ylen Jääskeläinen kiistää Sipilän painostaneen

Yle kiistää, että pääministeri olisi painostanut.

Yleisradion vastaava päätoimittaja Atte Jääskeläinen kiistää, että pääministeri Juha Sipilä (kesk.) olisi vaikuttanut Ylen uutisointiin. Jääskeläinen sanoo STT:lle, että Yle on tehnyt Sipilää ja Terrafamea koskevat uutisointipäätökset täysin itsenäisesti osana tavanomaista uutisharkintaa.

Jääskeläinen kommentoi asiaa ulkomaanmatkaltaan. Suomen Kuvalehti uutisoi tänä aamuna, että Sipilä olisi vaikuttanut Ylen toimituksellisiin ratkaisuihin.

Jääskeläisen mukaan Sipilä on ottanut kovasanaisesti kantaa Ylen toimintaan ja ilmoittanut, että hänen luottamuksensa Yleen on täysi nolla.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU