Politiikka
1.12.2016 06:28 ・ Päivitetty: 1.12.2016 06:28
Ylen toiminnasta kantelu Julkisen sanan neuvostoon
Ylen toiminnasta pääministeri Juha Sipilän (kesk.) tapauksessa on tehty kantelu Julkisen sanan neuvostoon. Kantelussa pyydetään muun muassa selvittämään, onko Yle rikkonut journalistin ohjeiden kohtaa kaksi.
Kakkoskohdassa linjataan, ettei sisältöä koskevaa päätösvaltaa saa missään olosuhteissa luovuttaa toimituksen ulkopuolisille.
JSN ei ole vielä päättänyt, ottaako se kantelun käsittelyynsä. Päätös tehdään ehkä jo lähipäivinä.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
Lisää aiheesta
Politiikka
30.11.2016 18:00
Kommentti: Sipilän närkästynyt sarjatulitus on vain viimeisin osa Kekkosen jälkeisen Suomen johtajakipuilua
Politiikka
30.11.2016 17:44
Suomi-kuvaa tämäkin: Sipilä-kohu ylitti myös BBC:n uutisriman
Politiikka
30.11.2016 16:38
”Pääministeri oli ilmiselvästi menettänyt malttinsa” – Yle harkitsee Sipilän ja toimittajan välisten viestien julkistamista
Politiikka
30.11.2016 14:07
Harakka: Ylen Jääskeläisestä itsestään tuli osapuoli tapaus Sipilässä