Palkittu politiikan aikakauslehti
72€/6kk

Talous

18.11.2022 08:21 ・ Päivitetty: 18.11.2022 08:21

Yli 18 000 ihmisen piina päättyy joulukuussa – maksuhäiriömerkintä lähtee

LEHTIKUVA / EMMI KORHONEN

Suomen Asiakastiedon ylläpitämästä rekisteristä poistuu joulukuussa yli puolitoista miljoonaa maksuhäiriömerkintää.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

Asiakastieto kertoo asiasta tiedotteessaan.

Kaikkiaan maksuhäiriömerkintöjä poistuu reilulta 18  000 ihmiseltä. Merkintöjen poistumisen taustalla on uusi luottotietolaki, joka astuu voimaan joulukuun alussa.

Lakimuutoksen myötä maksuhäiriömerkintä poistuu kuukauden kuluttua siitä, kun luottotietoyritykset ovat saaneet tiedon maksun suorittamisesta.

Tähän asti maksuhäiriömerkinnät ovat Kilpailu- ja kuluttajaviraston mukaan pysyneet rekisterissä yleensä kahdesta kolmeen vuotta.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU