Politiikka
9.9.2020 13:38 ・ Päivitetty: 9.9.2020 13:38
Yllättävä irtiotto keskustan ryhmästä: ”Karmea virhe”
Keskustan kansanedustaja Hannu Hoskonen ilmoitti tänään eduskunnan täysistunnossa, ettei hän hyväksy EU:n elpymispakettia.
– Tämä on sellainen paketti, jota allekirjoittanut ei voi mitenkään hyväksyä. Aikanaan Maastrichtin sopimukseen tehtiin pykälät pienien jäsenmaiden suojaksi, ettei isojen maiden maksuja tarvitse maksaa. Nyt me olemme purkamassa tämän suojan. Sitä minä en voi mitenkään hyväksyä. Tämä suoja on nyt mennyttä ja se on karmea virhe, Hoskonen sanoi.
Hoskonen jatkoi, että kansanäänestyksellä Suomi saatiin aikanaan EU:hun.
– Itsekin äänestin sen puolesta, mutta nyt kun näitä ehtoja lähdetään muuttamaan, eikö näitä pitäisi demokraattisessa prosessissa käsitellä uudestaan.
Hoskonen puhui myös Suomen budjettisuvereniteetin menettämisestä ja sanoi, että EU:sta on nyt tehty tulonsiirtounioni.
Hoskosen puheenvuoro aiheutti metakkaa salissa.
– Tervetuloa perussuomalaisiin, huudettiin ilmeisesti perussuomalaisten ryhmästä
– Viimeinen keskustalainen, kokoomuksen kansanedustaja Timo Heinonen huudahti kehuen ironisesti Hoskosta.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.