Palkittu politiikan aikakauslehti
72€/6kk

Kunta- ja aluevaalit

14.4.2025 07:15 ・ Päivitetty: 14.4.2025 07:15

Yllättävän moni sähläsi äänestyskopissa – hylättyjä ääniä ennätysmäärä

LEHTIKUVA / RONI REKOMAA

Alue- ja kuntavaaleissa hylättyjen äänien määrä on moninkertaistunut edellisvaaleista, kertoo oikeusministeriön vaalien tieto- ja tulospalvelu.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

Sunnuntain aluevaaleissa annettiin mitätöityjä ääniä yhteensä runsaat 83  700.

Vastaava luku oli runsaat 7  100 viime aluevaaleissa vuonna 2022, eli nyt hylättyjen äänien määrä melkein kaksitoistakertaistui.

Kuntavaaleissa hylättyjen äänien määrä lähes nelinkertaistui viime vaaleista. Eilisissä kuntavaaleissa hylättiin lähes 41  700 ääntä, kun viime vaaleissa vuonna 2021 luku oli noin 11  500.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU