Politiikka
19.3.2025 10:43 ・ Päivitetty: 19.3.2025 11:38
Zelenskyi aikoo keskustella Trumpin kanssa tänään
Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi aikoo keskustella vielä tänään puhelimessa Yhdysvaltain presidentin Donald Trumpin kanssa.
Suomessa vierailulla oleva Zelenskyi kertoi asiasta lehdistötilaisuudessa, jonka hän piti presidentti Alexander Stubbin kanssa.
Zelenskyi sanoi toivovansa aselevon toteutuvan. Ukraina tarvitsee hänen mukaansa kuitenkin turvatakuita, muuten Venäjän presidentti Vladimir Putin aloittaa sodan uudelleen.
TULEVAN puhelun sisällöstä Zelenskyi oli hyvin vähäsanainen ja sanoi, että siitä tiedotetaan keskustelun jälkeen. Hänen mukaansa olisi hyvin vaarallista Ukrainan kannalta, jos Yhdysvallat kääntäisi sille selkänsä.
Trumpin ja Putinin tiistain puhelussa esiin nousseeseen ajatukseen 30 päivän tulitauosta energiainfrastruktuurin kohteisiin Zelenskyi suhtautui epäilevästi, koska Venäjä oli jatkanut iskujaan erilaisiin kohteisiin Ukrainassa heti puhelun jälkeen.
Ukrainan presidentin mukaan teot ratkaisevat, sanat eivät riitä.
- Jos venäläiset eivät iske meidän kohteisiimme, me emme varmasti iske myöskään heidän kohteisiinsa, Zelenskyi lupasi.
UKRAINAN presidentti myös linjasi, ettei Ukraina tule koskaan hyväksymään miehitettyjä ukrainalaisalueita osaksi Venäjää tai salli Venäjän määrittelevän, millaiset asevoimat Ukrainalla voi olla.
”Ei mitään muttia”
Stubb muistutti Ukrainan jo hyväksyneen Yhdysvaltain aiemmin ehdottaman 30 päivän aselevon ja nyt Venäjän on vastattava selkeästi kyllä tai ei.
- Ei mitään muttia tai ehtoja, Stubb sanoi.
Jos vastaus on kielteinen, Venäjän painostamista on lisättävä, hän sanoi.
Hänen mukaansa kaikki muut kuin Venäjä ovat jo osoittaneet haluavansa rauhaa, nyt sitä odotetaan Venäjältä.
STUBBIN mukaan ainoa ratkaisu on, että Venäjä lopettaa hyökkäyssotansa Ukrainassa.
- Ukrainalla on kiistämätön oikeus puolustaa itseään, yksin ja kumppaneidensa auttamana. Tätä oikeutta ei voida rajoittaa millään tavalla, ei nyt eikä tulevaisuudessa, Stubb sanoi.
Stubbilta kysyttiin, pitäisikö Ukrainan hyväksyä sama kohtalo kuin Suomen vuonna 1944 ja taipua aluemenetyksiin rauhan hintana.
- Ehdottomasti ei. Työskentelemme jatkuvasti säilyttääksemme Ukrainan itsenäisyyden, sen oikeuden päättää itse tiestään Eurooppaan ja länteen sekä Ukrainan alueellisen koskemattomuuden, Stubb sanoi.
Hän myös kiitteli Ranskan ja Britannian johtajuutta Ukrainan tukemisessa ja toivoi mukaan myös Saksaa ja Italiaa. Stubbin mukaan Euroopan olisi syytä olla mukana pöydässä, jos tai kun todelliset rauhanneuvottelut Ukrainasta alkavat.
SILMIINPISTÄVÄÄ Zelenskyin ja Stubbin lehdistötilaisuudessa oli se, että molemmat presidentit kiittelivät Trumpia johtajuudesta ja pyrkimisestä rauhaan, vaikka tämän on monissa muissa kommenteissa arvioitu tanssivan paljolti Venäjän pillin mukaan.
Zelenskyin ja hänen puolisonsa Olena Zelenskan virallinen vierailu Suomessa alkoi aamupäivällä Helsingissä maiden kansallislaulujen soittamisella ja kunniakomppanian tarkastuksella. Presidentinlinnan saloissa liehuivat Ukrainan, Suomen ja EU:n liput.
Ukrainan presidenttiin alituiseen kohdistuvasta hengenvaarasta muistuttivat tiukat turvatoimet ja Presidentinlinnan yllä pörränneet helikopterit. Yleisö ei päässyt seuraamaan tapahtumia aivan läheltä, sillä koko Kauppatori oli suljettu.
KULKUESTEIDEN taakse torin laidalle kokoontuneesta väkijoukosta kuului kuitenkin Presidentinlinnan edustalle saakka muutama Slava Ukraini (Kunnia Ukrainalle) -huuto, kertoo STT:n paikalla seremoniassa ollut toimittaja. Kunniakomppaniaa tarkastaessaan Stubb ja Zelenskyi vilkuttivat kaukaa yleisölle.
Zelenskyi tapaa Helsingissä myös eduskunnan puhemiehen Jussi Halla-ahon (ps.) ja pääministeri Petteri Orpon (kok.).
Vierailu Suomeen on Zelenskyin ensimmäinen Stubbin presidenttikaudella. Stubb on käynyt Ukrainassa jo kahdesti, viimeksi helmikuussa.
Zelenskyi vieraili edellisen kerran Suomessa toukokuussa 2023 presidentti Sauli Niinistöä tapaamassa.
PRESIDENTTIEN puolisoilla on vierailun aikana myös omaa erillistä ohjelmaa. He vierailevat muun muassa peruskoulussa yhdessä opetusministeri Anders Adlercreutzin (r.) kanssa.
Iltapäivällä Stubb ja Zelenskyi puolisoineen tapaavat opiskelijoita Helsingin yliopistolla ja osallistuvat keskustelutilaisuuteen. Päivän päätteeksi presidentit tutustuvat vielä väestönsuojeluun.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.