Palkittu politiikan aikakauslehti.
Katso hinnat!

Politiikka

3.7.2023 08:05 ・ Päivitetty: 3.7.2023 08:05

352  800 suomalaisella maksuhäiriömerkintä – vakavat maksuvaikeudet lisääntyneet

iStock

Kuluttajien vakavat maksuvaikeudet ovat lisääntyneet, kertoo Asiakastieto. Yrityksen mukaan yksityishenkilöille rekisteröityjen maksuhäiriömerkintöjen kokonaismäärä nousi alkuvuonna 13 prosenttia. Yksityishenkilöiden velkajärjestelyjä haettiin ja aloitettiin lähes 40 prosenttia enemmän kuin edellisvuosina.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

-  Tätä voi pitää myös hyvänä asiana, sillä velkajärjestelyyn hakeutuminen osoittaa, että henkilöllä on halu saada asiansa kuntoon. Kun velkoja on paljon, niitä täytyy pystyä järjestelemään kokonaisuutena, sanoo Asiakastiedon viestintäpäällikkö Ville Kauppi tiedotteessa.

LOPPUVUODESTA voimaan tullut luottotietolain muutos on lisännyt ihmisten kiinnostusta maksaa velat, joista on jo tullut maksuhäiriömerkintöjä, Asiakastiedo arvioi.

Suomalaisista 352  800:lla oli kesäkuun lopussa maksuhäiriömerkintöjä. Teknisesti ottaen määrä on pienempi kuin keväällä, sillä Asiakastieto alkoi toukokuussa päivittää nimen- ja osoitteenmuutokset sekä poistaa kuolleet luottotietorekisteristä päivittäin.

Reaaliaikaisempi tieto vähentää kirjattujen maksuhäiriöiden määrää. Käytännössä määrä on kuitenkin lisääntynyt.

-  Ilman tätä uudistusta ja kuolleiden henkilöiden poistoa rekisterissä olevien maksuhäiriöisten henkilöiden määrä olisi kääntynyt jo kasvuun, Kauppi selittää.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU