Palkittu politiikan aikakauslehti
72€/6kk

Ulkomaat

6.12.2017 22:10 ・ Päivitetty: 6.12.2017 22:33

AFP: Ruotsi mukana – 8 maata vaatii YK:n turvallisuusneuvoston kokoontuvan hätäkokoukseen, syynä Jerusalemin tilanne

AFP kertoo, että diplomaattien mukaan kahdeksan maata vaatii YK:n turvallisuusneuvoston kokoontuvan hätäkokoukseen keskustelemaan Jerusalemin tilanteesta.

Kokousta vaativat Bolivia, Egypti, Ranska, Italia, Senegal, Ruotsi, Britannia ja Uruguay.

Yhdysvaltain presidentin Donald Trumpin keskiviikkoinen ilmoitus Jerusalemin tunnustamisesta virallisesti Israelin pääkaupungiksi on herättänyt odotetusti vastalauseiden myrskyn.

Muun muassa YK:n pääsihteeri Antonio Guterres on arvostellut Trumpin päätöstä epäsuorasti.

Reutersin mukaan turvallisuusneuvosto kokoontunee torstaina.

Uutista korjattu, diplomaattilähteiden sijaan on kyse diplomaateista.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU