Politiikka
19.10.2017 16:59 ・ Päivitetty: 19.10.2017 16:59
Ajokorttiuudistus eteni eduskuntaan – paljon uutta luvassa
Ajokortin suorittamista monilla tavoin muuttava lakiuudistus on edennyt eduskunnan käsiteltäväksi. Hallitus antoi asiasta esityksensä torstaina.
Uudistuksen toteutuessa ajokortin voi jatkossa saada nykyistä halvemmalla, sillä B-luokan kortin suorittaminen on esimerkiksi muuttumassa yksivaiheiseksi. Lisäksi pakollisten oppituntien määrää on tarkoitus vähentää.
Liikenne- ja viestintäministeri Anne Berner (kesk.) kertoo tiedotteessa, että uudistuksessa lisätään kuitenkin kuljettajantutkintojen vaativuutta ja esitetään pakolliseksi riskientunnistamiskoulutusta.
Esitys laajentaisi myös ulkomaalaisten ajo-oikeutta Suomessa ja jatkossa esimerkiksi kiinalainenkin matkailija saisi ajaa Manner-Suomessa kiinalaisella kortillaan.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
Lisää aiheesta
Politiikka
15.7.2017 12:47
Berner haluaa rukata ajo-opetuksen uusiksi – ammattilaiset älähtivät heti
Politiikka
2.6.2017 04:41
MT: Bernerin ajama lakimuutos puolittaisi ajokortin hinnan
10.3.2015 05:51
Ehdotus: ”Ajokortti maksutta” – vain yhdellä ehdolla
29.10.2013 08:31
SDP:n kansanedustajat: Uudistus tuo järkeä ajokortin hinnotteluun
