Palkittu politiikan aikakauslehti
72€/6kk

Politiikka

7.5.2025 08:24 ・ Päivitetty: 7.5.2025 09:37

Antti Kurvinen: keskiluokassa kytee kapina, kun ”kykypuolueella” on valta noussut päähän

LEHTIKUVA / EMMI KORHONEN

Keskustan eduskuntaryhmän puheenjohtajan Antti Kurvisen mukaan tavallisten työtä tekevien suomalaisten keskuudessa kasvaa tyytymättömyys hallituksen politiikkaa ja etenkin pääministeripuolue kokoomusta kohtaan.

Demokraatti

Demokraatti

– Nämä terveiset tulevat vastaan kautta Suomen, kun kuuntelee ihmisten toiveita ja huolia sekä mietteitä nykymenosta. Opettajien pettymys on tästä viimeisin osoitus. Kokoomuksen mainoskampanja osoittaa, miten kauas pääministeripuolue on erkaantunut ihmisten arjesta. Suorastaan lapsellinen lällättely ay-jäsenmaksun verovähennysoikeuden poistamisella kertoo, että ”kykypuolueella” on valta on noussut päähän, Antti Kurvinen sanoo.

Kurvinen ymmärtää keskituloisten suomalaisten tuntoja.

– Nämä ihmiset kannattelevat työllään, yrittämisellään ja maksamillaan veroilla Suomea. Orpo ja kokoomus ovat kääntäneet heille täysin selkänsä.

Kurvisen mukaan pääministeripuolue on junttaantunut yksiselitteisesti ja yksipuolisesti rahapiirien, suuryritysten ja isoimpien työnantajien käsikassaraksi. Tämä linja käy ilmi hallituksen politiikasta viimeisten kahden vuoden aikana ja myös puoliväli- ja kehysriihen päätöksistä.

– Hallituksen politiikan vuoksi hyvinvointialueilla lomautetaan ja irtisanotaan hoitajia, lääkäreitä ja muita sosiaali- ja terveyspalveluissa töitä tekeviä. Rahaa kuitenkin riittää kokoomusta lähellä oleville, jo valmiiksi huipputuloksia tahkoaville yksityisille terveysjäteille.

Kokoomus on junttaantunut yksiselitteisesti ja yksipuolisesti rahapiirien, suuryritysten ja isoimpien työnantajien käsikassaraksi.

KURVISEN mukaan lisävelalla toteutettava yhteisöveron yleinen alentaminen hyödyttää tosiasiallisesti isoimpia, osakeyhtiömuotoisia yrityksiä ja päätyy useiden arvioiden mukaan osinkoina sijoittajien taskuihin.

– Muut kuin osakeyhtiömuotoiset, joita monet yksinyrittäjät ja muut pienimmät ovat sen sijaan jäivät nuolemaan näppejään. Nämä tavalliset yrittäjät ovat saaneet kokoomukselta vain keppiä, kuten arvonlisäveron korotukset ja kotitalousvähennyksen rajun heikennyksen.

Veronalennukset painotetaan suurituloisimmille, keski- ja pienituloiset saavat enintään murusia, jos niitäkään, Kurvinen sanoo.

– Ay-jäsenmaksun verovähennysoikeuden poistaminen, työhuonevähennyksen lopettaminen ja muut puoliväliriihen veropäätökset pitkälti mitätöivät monen tavallisen, työtä tekevän suomalaisen saaman hyödyn yhdistettynä aiempiin kulutusveron korotuksiin sekä tulevaan työttömyysvakuutusmaksun korotukseen.

KURVISEN mukaan keskusta tukisi tavallisia, työllistäviä pien- ja yksinyrittäjiä esimerkiksi toteuttamalla investointihyvityksen myös pienemmille yrityksille sekä parantamalla kotitalous- ja yrittäjävähennyksiä.

Yhteisöverotusta keskusta uudistaisi Viron mallin suuntaan, jolloin alennus kohdistuisi yritykseen kasvun ja investointien tueksi jätettävään osaan. Keskusta ei poistaisi esimerkiksi ay-jäsenmaksun verovähennysoikeutta eikä työhuonevähennystä ja kohdistaisi veronalennukset etenkin pieni- ja keskituloisille.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU