Palkittu politiikan aikakauslehti
72€/6kk

Talous

3.4.2018 10:30 ・ Päivitetty: 3.4.2018 10:30

Asuntolaina-aikojen pidentyminen jatkuu: ”haamuraja” ylittyi ensimmäisen kerran tällä vuosikymmenellä

Alkuvuosi on ollut vilkas asuntolainamarkkinoilla, kertoo Suomen Pankki. Uusia asuntolainoja nostettiin tammikuussa 1,325 miljardin euron edestä ja helmikuussa uusia lainoja otettiin 1,367 miljardia.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

Määrät olivat hieman suurempia kuin vastaavalla jaksolla vuosi sitten.

Laina-ajat ovat pidentyneet ja keskimääräinen takaisinmaksuaika nousi 20 vuoteen ensimmäistä kertaa tällä vuosikymmenellä. Laina-aikojen pidentyminen alkoi vuodesta 2013, jolloin ne olivat keskimäärin 18 vuotta.

Kuitenkin vain kolme prosenttia lainoista oli yli 26 vuoden pituisia.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU