Työmarkkinat
16.10.2018 08:09 ・ Päivitetty: 16.10.2018 08:24
”Avoimuus vie tasa-arvoa eteenpäin” – STTK:n selvityskin sen osoittaa: Enemmistö poistaisi palkkasalaisuuden
Toimihenkilökeskusjärjestö STTK on tyytyväinen, että perhe- ja peruspalveluministeri Annika Saarikko (kesk.) perustaa kolmikantaisen työryhmän pohtimaan palkka-avoimuutta. Tasa-arvovaltuutettu Jukka Maarianvaaran selvityksen mukaan palkkatasa-arvon eteneminen edellyttää nykyistä avoimempaa keskustelua palkoista.
STTK on jo aiemmin esittänyt palkkasalaisuuden osittaista purkamista palkkatasa-arvon edistämiseksi. Järjestön vuonna 2016 teettämä selvitys osoittaa myös, että enemmistö kansasta on samaa mieltä. 58 prosenttia olisi valmis poistamaan palkkasalaisuuden kokonaan. Naiset ovat miehiä valmiimpia salaisuuden purkamiseen.
– Palkkatietojen avoimuus edistää palkkatasa-arvoa ja kuroo umpeen sukupuolten välistä palkkaeroa, johtaja Katarina Murto arvioi.
STTK:lle on tärkeää, että palkka-avoimuuden edistäminen etenee, koska Suomella on vielä paljon tehtävää samapalkkaisuuden saavuttamiseksi.
Myös asenteita pitää muokata.
– Aivan keskeinen tavoite on perusteettomien palkkaerojen poistaminen, mikä onnistuu vain palkkojen avoimuutta lisäämällä. Kannustamme avoimuuteen ja keskusteluun palkoista. Avoimuus vie tasa-arvoa eteenpäin – myös palkka-asioissa, Murto korostaa.
Palkka-avoimuuteen liittyy myös yleinen tietämys palkoista ja palkitsemisesta.
Lisää aiheesta
– On tärkeää tietää, mistä esimerkiksi oma palkka muodostuu ja millainen palkkausjärjestelmä työpaikalla on käytössä.
STTK toivoo kolmikantaiselta valmistelulta konkreettisia esityksiä lainsäädännöllisistä muutoksista, joita palkka-avoimuuden vahvistaminen edellyttää. Myös asenteita pitää muokata.
– Palkkatasa-arvo pitäisi kytkeä yrityksen arvoihin. Vaikka palkkatietojen avaamiseen liittyy haasteita, avoimuus lisäisi oikeudenmukaisuutta ja poistaisi epäluuloja työpaikoilla, Murto uskoo.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
Lisää aiheesta
Politiikka
16.10.2018 06:54
Ministeri Saarikko: Kolmikantainen työryhmä laatimaan esitystä palkka-avoimuudesta
Talous
16.10.2018 06:34
Tyly selvitys: Palkkojen vertailu on tehty tarpeettoman vaikeaksi erityisesti yksityisellä puolella
Politiikka
19.3.2018 08:46
”Samanarvoisesta työstä pitää saada samaa palkkaa” – ministeri asetti selvityshenkilön
Politiikka
15.3.2018 13:23
”Nyt mallia Islannista – muussakin kuin jalkapallossa!” – palkkatasa-arvo polkee Suomessa paikoillaan
Politiikka
8.3.2018 09:41
Ministerit vetosivat yhdessä palkkatasa-arvon puolesta: Lintilä tienasi liki 22 000 euroa Saarikkoa enemmän
Politiikka
30.10.2016 12:25
SAK kannattaa palkkatietojen antamista luottamusmiehille, EK vastustaa