Politiikka
29.2.2016 19:00 ・ Päivitetty: 29.2.2016 14:40
Ay-liikkeen tuska – ”Ruton ja koleran välillä tässä nyt taas valitaan”
Julkisen sektorin pienipalkkaiset naiset joutuvat kaikkein kovimmille, kun maan taloutta parannetaan eri toimin. Ansiotaso laskee eli kilpailukyky nousee 3,5 prosenttiyksiköllä. Ansioita laskevat saamatta jäävät palkankorotukset, nousevat palkansaajien maksut ja työajan lyhennykset.
– Kyllähän tämä on kova isku, kun lomarahoja leikataan,ja vain julkisella sektorilla. Ei työajan pidennyskään kovin hyvälle tunnu, sanoo JHL:n puheenjohtaja Jarkko Eloranta Demokraatille.
– On tämä sentään parempi ratkaisu kuin hallituksen tarjoilemat pakkolait. Ne olisivat tuoneet jopa 10 prosentin leikkauksen ansioihin, Eloranta sanoo.
Elorannan mukaan valintaa tehdään taas ruton ja koleran välillä.
– Pysyviä heikennyksiä ei tehdä ja pitkät lomat halutaan säilyttää, Eloranta luonnehtii.
Julkisella sektorilla vaikea ja monimutkainen asia on myös työajan pidennyksen soveltaminen eri toimialoille. Se koskee myös Tehyä, muistuttaa puheenjohtaja Rauno Vesivalo.
– Sopiminen on kuitenkin parempi kuin riita, Vesivalo korostaa.
Lisää aiheesta
Silti JHL on selkeästi kriittisempi kuin Tehy, jonka keskusjärjestö STTK hyväksyi sopimuksen jo maanantaina.
JHL:n hallinto päättää suhtautumisestaan torstaina ja Tehyn perjantaina.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
Lisää aiheesta
Kotimaa
29.2.2016 14:11
”Paras saavutettavissa oleva tulos” – EK: Olemme mukana
Politiikka
29.2.2016 13:15
Sari Essayah vastaisi kosintaan ”kyllä”
Kotimaa
29.2.2016 12:27
”Täysin väärä suunta!” – Kommentti vasemmalta: Lyhennetään työaikaa
Kolumnit
29.2.2016 12:13
Sopiminen voitti pakottamisen – ”Oliko hallituksen tarkoitus säikytellä?”
Kotimaa
29.2.2016 11:46
Karu viesti yrittäjiltä: ”Ei riitä”
Politiikka
29.2.2016 09:49
Nyt se sanottiin: ”Käytännössä työnantaja pääsee tosi hyvään ratkaisuun ja työntekijä kantaa ison kuorman”