Palkittu politiikan aikakauslehti
72€/6kk

Ulkomaat

14.3.2020 17:27 ・ Päivitetty: 14.3.2020 17:27

Britannia ja Irlanti joutuvat myös kieltolistalle – Trump odottaa testituloksiaan

Yhdysvallat kieltää matkustamisen myös Britanniasta ja Irlannista Yhdysvaltoihin, varapresidentti Mike Pence kertoo. Kielto tulee voimaan tiistaina.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

Myös presidentti Donald Trump kertoi aiemmin, että Britannia ja Irlanti lisätään Eurooppaa koskevien matkustusrajoitteiden piiriin. Trumpin mukaan kielto asetetaan, koska ”maat eivät ole tehneet tarpeeksi toimenpiteitä viruksen leviämisen estämiseksi”.

Britannia ja Irlanti jätettiin aiemmin pois rajoituksista, jotka kielsivät matkustamisen Euroopasta Yhdysvaltoihin 30 vuorokauden ajaksi. Maiden poisjättäminen herätti kummastusta.

Trump kertoi lauantaina lehdistötilaisuudessa myös olleensa koronavirustestissä, jonka tuloksia hän yhä odottaa.

Trumpin oma terveydentila on herättänyt keskustelua sen jälkeen, kun presidentin luona Floridassa vierailleen brasilialaisdelegaation jäsenellä todettiin koronavirustartunta. Brasilian presidentin Jair Bolsonaron viestintäpäällikön Fabio Wajngartenin tartunta kävi ilmi muutamia päiviä vierailun jälkeen.

Valkoisen talon mukaan Trumpin ja Pencen kanssa lähietäisyydellä tekemissä olevilta ihmisiltä mitataan jatkossa kuume.

Trump on jo aiemmin julistanut Yhdysvaltoihin kansallisen poikkeustilan. Julistuksen myötä valtio voi antaa osavaltioille ja kaupungeille lisää resursseja koronaviruksen vastaiseen taisteluun.

Lisää aiheesta

Trumpia on viime aikoina arvosteltu kovasanaisesti koronaviruspandemian hoitamisesta. Trumpin mukaan hän on itse toiminut kriisissä oikein ja suositusten mukaisesti.

Trump on saanut kritiikkiä myös siitä, että on tapaamisissaan kätellyt tapaamiaan ihmisiä, toisin kuin viralliset ohjeet tällä hetkellä suosittavat. Hän puolusti asiaa lehdistötilaisuudessa lauantaina.

– Ihmiset tulevat luokseni ja ojentavat kätensä. Se on automaattinen toimintatapa, hän sanoi.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU