Palkittu politiikan aikakauslehti.
Katso hinnat!

Ulkomaat

13.11.2023 10:52 ・ Päivitetty: 13.11.2023 11:07

Britannian ex-pääministeri palaa hallitukseen – nyt ulkoministeriksi

AFP / LEHTIKUVA / JUSTIN TALLIS

Britannian pääministeri Rishi Sunak on nimittänyt maan entisen pääministeri David Cameronin uudeksi ulkoministeriksi.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

James Cleverly puolestaan on nimitetty Britannian uudeksi sisäministeriksi. Cleverly on toiminut tähän asti Sunakin hallituksen ulkoministerinä.

Konservatiiveja edustava Cameron toimi pääministerinä vuosina 2010-2016. Cameron erosi pääministerin tehtävästä brittien äänestettyä brexitin eli EU:sta lähtemisen puolesta. Hän kannatti itse Britannian pysymistä EU:ssa. Pian pääministeriydestä luopumisen jälkeen Cameron ilmoitti eroavansa myös parlamentin jäsenyydestä.

Tuoreet ministerinimitykset ovat osa brittihallituksen laajempaa uudelleenjärjestelyä, joka alkoi sisäministerinä toimineen Suella Bravermanin erottamisesta aiemmin tänään. Hän ehti toimia virassa runsaan vuoden.

Konservatiivipuolueen oikeaa laitaa edustavan Bravermanin erottamista alettiin vaatia viime viikolla ministerin herätettyä pahennusta kommenteillaan palestiinalaisten puolesta järjestetyistä mielenosoituksista.

Kirjoittamassaan artikkelissa Braverman syytti Britannian poliisia puolueellisuudesta ja luonnehti mielenilmauksia ”vihamarsseiksi”. Hänen mukaansa poliisi on jättänyt suurelta osin reagoimatta Britanniassa järjestettyihin Israelin sotatoimia Gazassa vastustaviin mielenosoituksiin.

Uutista päivitetty klo 13.07

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU