Talous
6.6.2025 16:00 ・ Päivitetty: 6.6.2025 16:00
Bundesbank: Saksan talous uhkaa supistua vielä kaksi vuotta lisää, jos tullit iskevät täysillä
Saksassa talouden tuotanto voi supistua vielä kahden vuoden ajan, jos kauppasota Yhdysvaltain kanssa laajentuu nopeasti. Näin tilannetta arvioi Saksan keskuspankki Bundesbank perjantaina.
Euroalueen talousveturina pidetyn maan bruttokansantuote supistuisi 0,5 prosenttia tänä vuonna ja 0,2 prosenttia ensi vuonna, jos Yhdysvaltain tuontitullit astuvat täysimääräisenä voimaan heinäkuussa ja EU vastaa niihin.
Vienti vähenisi merkittävästi ja epävarmuus painaisi investointeja.
SAKSAN talous on supistunut jo kaksi viime vuotta. Tämän vuoden ensimmäisellä neljänneksellä näkyi kuitenkin jo merkkejä kasvun viriämisestä, kun Saksan kasvuluku perjantaina korjaantui Eurostatin tilastossa 0,4 prosenttiin aiemmasta 0,2 prosentista.
Viime vuoden lopulla Saksan talous pakitti 0,2 prosentin tahtia.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.