Talous
17.7.2023 06:16 ・ Päivitetty: 17.7.2023 06:16
Danske Bank: Yhä useampi keskituloinen huolissaan rahojensa riittävyydestä
Yhä useampi keskituloinen suomalainen on huolissaan sitä, saako hän rahansa riittämään kaikkeen tarvittavaan, kertoo Danske Bank. Dansken mukaan osuus on noussut 51 prosenttiin, kun se vuosi sitten oli 46 ja kaksi vuotta sitten 36 prosenttia. Näin moni kertoi, että on ainakin kerran kuukaudessa huolissaan rahasta.
- Suomalaiset keskituloiset näyttävät sopeutuneen elämän perustarpeiden kuten asumisen, ruuan ja energian hintojen nousuun lykkäämällä esimerkiksi huonekalu- ja kodinkonehankintoja, sanoi Danske Bankin Suomen henkilöasiakasliiketoiminnan vt. johtaja Janne Lassila tiedotteessa.
Valtaosa keskituloisista suhtautuu silti edelleen omaan talouteensa ainakin jossain määrin luottavaisesti, Lassila lisäsi.
MUUTOS kahden viime vuoden aikana on suurin keskituloisten kohdalla, mutta myös pieni- ja suurituloisten rahahuolet ovat lisääntyneet. Pienituloisista 72 prosenttia on tämän vuoden tutkimuksen mukaan ollut huolissaan rahoistaan ainakin kerran kuukaudessa. Viime vuonna osuus oli 69 prosenttia ja toissa vuonna 64 prosenttia.
Suurituloisista rahojensa riittävyyttä pohti tänä vuonna 34 prosenttia, kun osuus aiemmin jäi alle 30 prosenttiin.
Danske teetti Taloudellinen mielenrauha 2023 -kyselynsä YouGov Finlandilla. Siihen vastasi Suomessa reilut 3 000 ihmistä ja aineisto kerättiin helmi-maaliskuun aikana. Keskituloisiksi määriteltiin henkilöt, joiden vuositulot ovat 27 000-53 999 euroa.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.