Palkittu politiikan aikakauslehti.
Katso hinnat!

Tiede ja teknologia

5.10.2026 05:22 ・ Päivitetty: 5.10.2026 05:28

DVV: Vanhustenkin digitaidot paranevat, pulmia tuo palveluiden käytettävyys

iStock

Suomalaisten digitaidot ovat parantuneet, mutta verkkopalveluiden huono käytettävyys tai kömpelö kieli aiheuttavat yhä pulmia kaikenikäisille käyttäjille.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

Noin yhdeksällä kymmenestä suomalaisesta on vähintään digitaaliset perustaidot, kertoo Digi- ja väestötietoviraston Digitaitoraportti. Erityisesti ikäihmisten osaaminen on kasvanut.

- Osaavia ikäihmisiä on joissain ikäryhmissä jopa tuplat parin vuoden takaiseen, ja lisäksi osaaminen on aiempaa syvempää, sanoo tiedotteessa erityisasiantuntija Henriikka Eloluoto Digi- ja väestötietovirastosta.

Noin kahdeksan kymmenestä suomalaisesta arvioi pysyvänsä mukana digitaalisessa kehityksessä seuraavien viiden vuoden aikana.

- Kyky oppia uutta on tärkeää kaikenikäisille, sillä digitaidot eivät ole asia, jonka voi opetella kerran valmiiksi, Eloluoto huomauttaa.

SILTI USEAMPI kuin joka kolmas 16-89-vuotias suomalainen tarvitsee kuitenkin usein tukea digipalvelujen tai -laitteiden käytössä.

Avun tarve korostuu erityisesti uusissa, harvoin käytettävissä tai monimutkaisissa asiointitilanteissa.

Lähes joka kolmas kertoo keskeyttäneensä viranomaisasian hoitamisen digipalvelussa, koska on pelännyt antavansa vääriä tietoja tai käyttävänsä palvelua väärin.

Joka neljäs kertoo keskeyttäneensä asioinnin, koska palvelussa käytetty kieli on ollut monimutkaista.

Aina ei olekaan kyse käyttäjän puutteellisista digitaidoista, vaan kyse voi olla myös huonosti suunnitellusta palvelusta.

– Hyvän digipalvelun tehtävä on auttaa käyttäjää etenemään ja ymmärtämään, mitä hänen pitää tehdä, sanoo tiedotteessa johtava asiantuntija Minna Piirainen Digi- ja väestötietovirastosta.

IKÄ EI YKSIN määritä sitä, kuka osaa käyttää digitaalisia palveluja ja kuka tarvitsee apua.

- Nuorten oletetaan usein hallitsevan digitaaliset palvelut luontevasti, vaikka esimerkiksi viranomaisasiointi tai tietokoneen käyttö voi olla heille vierasta, Eloluoto huomauttaa tiedotteessa.

Nuorille tutumpaa on älypuhelimella asioiminen.

- Samalla monet ikäihmiset käyttävät digitaalisia palveluja aktiivisesti ja kehittävät osaamistaan jatkuvasti.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU