Palkittu politiikan aikakauslehti
72€/6kk

Politiikka

28.11.2024 12:00 ・ Päivitetty: 28.11.2024 12:00

Eduskuntaan perustettiin uusi kerho – asialla poliisitaustaiset kansanedustajat

Nora Vilva

Poliisitaustaiset kansanedustajat ovat perustaneet eduskuntaan uuden kerhon. Eduskunnan poliisiverkosto kertoo olevansa ilmeisesti ensimmäinen tietyn ammattikunnan muodostama kerho eduskunnan historiassa.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

Eduskunnassa on tällä vaalikaudella peräti yhdeksän kansanedustajaa, jotka ovat aiemmin toimineet poliisina. Poliisiverkoston puheenjohtaja on perussuomalaisten Mira Nieminen ja varapuheenjohtaja kokoomuksen Marko Kilpi. Uuteen verkostoon kuuluu myös kansanedustaja Timo Vornanen, joka sai potkut perussuomalaisista viime kevään ampumatapauksen jälkeen.

Verkostoon kuuluvat lisäksi kansanedustajat Veijo Niemi (ps.), Anne Rintamäki (ps.), Rami Lehtinen (ps.), Merja Rasinkangas (ps.) ja Mari Kaunistola (kok.). Poliisitaustainen sisäministeri Mari Rantanen (ps.) ei asemansa vuoksi ole verkoston jäsen.

Eduskunnan poliisiverkoston tarkoituksena on pohtia yhdessä samaa ammattitaustaa edustavien kanssa hallituksen lakiesityksiä ja sitä, miten ne toimisivat käytännössä poliisin ja eri viranomaisten yhteistyössä. Verkosto pyrkii myös edistämään poliisiin liittyviä asioita eduskunnassa.

Kerhon jäseneksi voivat liittyä poliisitaustaiset kansanedustajat tai muussa tehtävässä eduskunnassa toimivat poliisitaustaiset ihmiset.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU