Palkittu politiikan aikakauslehti
72€/6kk

Politiikka

17.11.2023 09:35 ・ Päivitetty: 17.11.2023 09:43

Ensimmäinen viesti lähti eilen arabiaksi – näin viranomaiset yrittävät estää turvapaikanhakijoiden saapumisen itärajalle

LEHTIKUVA / EMMI KORHONEN
Rajavartiolaitoksen apulaispäällikkö, kontra-amiraali Markku Hassinen (vas.) pääministeri Petteri Orpo ja sisäministeri Mari Rantanen mediatilaisuudessa Helsingissä 16. marraskuuta.

Suomi viestii itärajalle saapuneiden turvapaikanhakijoiden lähtömaihin hallituksen torstaisesta päätöksestä sulkea raja-asemia. Sisäministeriön viestintäpäällikön Jaana Vaahtion mukaan ensimmäiset viestit lähtivät eilen.

Simo Alastalo

Demokraatti

– Olemme käynnistäneet lähtömaaviestinnän hyvin nopealla aikataululla. Sitä tehdään yhteistyössä sisäministeriön, ulkoministeriön ja viranomaisten kesken, Vaahtio kertoo Demokraatille.

Viestejä tullaan julkaisemaan esimerkiksi Facebookissa, Youtubessa, Telegramissa ja TikTokissa. Somekanavien käyttö vaihtelee lähtömaiden ja kohderyhmien mukaan. Ministeriö julkaisi aamupäivällä lyhytviestipalvelu X:ssä esimerkkejä lähtömaaviestinnästään.

– Eilen on aloitettu viestintä arabiaksi osassa somekanavia. Olemme viestineet myös Suomen paikallisten edustustojen avustuksella ja heidän kauttaan. Viestimme niillä kielillä, joilla tarve on. Arabiaksi ja somaliaksi ainakin.

VIRANOMAISTEN pääviesti on, että Suomeen ei kannata tulla eikä salakuljettajien ja välittäjien tarinoita tule uskoa. Mukana on tieto siitä, että Suomi sulkee itärajan rajanylityspaikkoja.

– Haluamme viestinnällä ehkäistä sitä, että ihmiset eivät lähtisi liikkeelle. Pääkärki tulee hallituksen eilisestä päätöksestä.

Lähtömaaviestintään on Vaahtion mukaan varauduttu ja sitä on suunniteltu ennakoiden.

Lisää aiheesta

– Lähtömaaviestinnässä on mukana useiden eri viestijöiden osaamista ja tarvittaessa on mahdollista hyödyntää myös viestintätoimistoa.

– Seuraamme tilannekuvaa yhteistyössä viranomaisten kanssa myös verkkoympäristössä kuten sosiaalisessa mediassa.

KETKÄ näitä houkutteluviestejä ovat itärajalle saapuneille turvapaikanhakijoille lähettäneet?

– Erilaisia postauksia liikkuu somekanavissa, muun muassa arabiankielisessä sosiaalisessa mediassa. Viesteissä ohjeistetaan miten Suomeen pääsee. En lähtisi yksilöimään esimerkkejä yksittäisistä postauksista tai henkilöistä, koska en halua lisätä niiden huomioarvoa.

– Maailmalla on valitettavasti aina salakuljettajia ja välittäjiä, jotka pyrkivät osaltaan levittämään tietoisesti väärää tietoa.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU