Ulkomaat
12.11.2019 12:19 ・ Päivitetty: 12.11.2019 12:19
EU vaatii tilanteen rauhoittamista Israelin ja Gazan alueella israelilaisten ja palestiinalaisten siviilien suojelemiseksi
Gazan kaistalta on ammuttu runsaasti raketteja Israeliin, kertoo Israelin armeija. Raketteja ryhdyttiin ampumaan sen jälkeen, kun Israel oli surmannut Islamilainen jihad -järjestön komentajan Baha Abu al-Atan, 42, tämän kotiin tehdyssä iskussa. Myös hänen vaimonsa kerrotaan kuolleen iskussa. Lisäksi useita loukkaantui.
Israel syytti al-Ataa raketti-iskuista ja väitti tämän suunnitelleen uusia iskuja, kutsuen al-Ataa ”tikittäväksi aikapommiksi”. Muun muassa EU luokittelee Islamilainen jihad -järjestön terroristijärjestöksi.
Gazan kaistalta ammutut raketit tekivät tuhoja Israelissa ja aiheuttivat useita vammoja. Israelin armeijan mukaan Gazasta ammuttiin noin 50 rakettia, joista Israelin ilmatorjunta sai pysäytettyä noin 20.
Israelin vastaiskussa Gazan kaistalle on kuollut yksi palestiinalainen ja loukkaantunut useita, kertoo Gazan terveysministeriö. Israelin armeija kertoo kohdistaneensa iskun kahteen Islamilainen jihad -järjestön jäseneen, jotka olivat osa rakettienlaukaisuryhmää ja näin ollen välitön uhka.
– Valmistaudumme useiden päivien taisteluihin, Israelin armeijan edustaja Jonathan Conricus tiedotustilaisuudessa aamupäivällä.
”Rakettien ampumista siviilejä kohti ei voi hyväksyä”
Israelin armeija määräsi joitakuita kansalaisia jäämään kotiin. Määräys koskee Tel Avivissa ja Israelin keskiosissa asuvia ihmisiä, joiden ei ole täysin välttämätöntä esimerkiksi mennä työpaikalleen.
Lisäksi armeija määräsi kouluja ja yliopistoja suljettavaksi sekä kielsi julkiset kokoontumiset. Israelin yleisradion mukaan koulujen ja yliopistojen sulkeminen koskee yli miljoonaa oppilasta ja opiskelijaa.
Israelin tekemä isku voi kiihdyttää yhteenottoja Israelin ja Gazan kaistan järjestöjen välillä. Gazan kaistaa johtava Hamas julkaisi lausunnon sen jälkeen, kun Israel teki al-Atanin tappaneen iskun ja uhkasi Israelia kostolla. Hamas ja Islamilainen jihad -järjestö ovat liittolaisia.
EU vaatikin tilanteen rauhoittamista alueella.
– Rakettien ampumista siviilejä kohti ei voi hyväksyä ja sen täytyy loppua välittömästi, EU:n lausunnossa sanottiin.
– Nopea ja täysivaltainen tilanteen rauhoittaminen on tarpeellista israelilaisten ja palestiinalaisten siviilien suojelemiseksi.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.