Palkittu politiikan aikakauslehti.
Katso hinnat!

Ulkomaat

14.12.2022 05:25 ・ Päivitetty: 14.12.2022 05:28

Eva Kaili väittää, ettei tiedä asunnostaan löytyneistä rahoista – avopuolisolla voisi asianajajan mukaan olla vastauksia

AFP / LEHTIKUVA / ERIC VIDAL

Lahjusskandaalin vuoksi tehtävästään erotettu EU-parlamentin entinen varapuhemies Eva Kaili ei tiennyt asunnostaan löydettyjen rahojen olemassaolosta, sanoo Kailin asianajaja uutistoimisto AFP:lle.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

Belgialaisen oikeuslähteen mukaan poliisi löysi Kailin kotoa 150 000 euron edestä käteistä. Poliisin pidättämä Kaili on yhdistetty epäilyihin, joiden mukaan Persianlahden valtio olisi maksanut lahjuksia vaikuttaakseen EU:n politiikkaan.

Oikeuslähteiden mukaan kyseessä olisi jalkapallon MM-kisoja isännöivä Qatar. Kailin asianajajan Michalis Dimitrakopoulosin mukaan kreikkalainen europarlamentaarikko on syytön. Asianajaja kiistää sen, että Kaili olisi saanut lahjuksia Qatarilta, ja kutsuu väitteitä valheellisiksi huhuiksi.

Dimitrakopoulosin mukaan Kaililla ei ole mitään yhteyttä rahoihin. Sen sijaan Kailin avopuolisolla voisi asianajajan mukaan olla vastauksia rahoihin liittyen. Kailin avopuoliso pidätettiin niin ikään viime viikolla ratsioissa Brysselissä ja kaupungin läheisyydessä.

Kaksikon lisäksi pidätettiin neljä muuta ihmistä. Kaili on ainoa istuva europarlamentaarikko, joka on syytettynä vyyhdissä.

Kaili erotettiin tiistaina varapuhemiehen tehtävästään lahjusskandaalin seurauksena. Parlamentin täysistunnossa annettiin 625 ääntä Kailin erottamisen puolesta ja yksi vastaan. Kailin tueksi asettui ainoastaan kroatialainen ryhmiin kuulumaton Mislav Kolakusic, joka on parlamentissa profiloitunut koronarokotteiden vastustajana.

LAHJUSSKANDAALIN oikeudellinen käsittely alkaa tänään Brysselissä. Oikeuden eteen joutuu neljä poliisin kiinni ottamaa epäiltyä, eli tehtävästään eilen erotettu varapuhemies Kaili, entinen europarlamentaarikko Pier Antonio Panzeri, Kailin avopuoliso ja neljäs henkilö.

Lisää aiheesta

Oikeusistuin päättää, voidaanko syytetyt päästää vapaalle jalalle vastaamaan syytteisiinsä vai jatketaanko heidän vangitsemistaan, kertoo belgialainen Le Soir -lehti.

Nelikkoa epäillään rahanpesusta, osallistumisesta rikollisjärjestön toimintaan ja korruptiosta. Lahjusten antajaksi epäillään Qataria, joka kiistää jyrkästi syyllistyneensä laittomuuksiin.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU