Palkittu politiikan aikakauslehti.
Katso hinnat!

Työmarkkinat

15.6.2025 09:04 ・ Päivitetty: 15.6.2025 10:28

Finnair peruu 143 lentoa tiistailta – lakkovaroitus myös torstaille

LEHTIKUVA / EMMI KORHONEN

Finnair peruu tiistailta 143 lentoa johtuen Ilmailualan Unionin (IAU) työtaistelusta.

Demokraatti

Demokraatti

Finnairin mukaan peruutukset vaikuttavat noin 6  500 asiakkaan matkasuunnitelmiin. Yhtiön mukaan IAU:n työtaistelutoimet aiheuttavat laajaa häiriötä Helsinki-Vantaan lentokentällä.

-  Neljän tunnin mittaiset työtaistelut kohdistuvat eri työvuoroihin ja vaikuttavat siten päivän aikana moniin myös Finnairin lentojen kannalta olennaisiin toimintoihin, kuten maapalvelutoimintoihin ja ateriapalveluihin, Finnair totesi.

PERUTUILLE lennoille matkan varanneille matkustajille tarjotaan vaihtoehtoinen lento. Tarjottua reititystä on mahdollista vaihtaa verkossa tai asiakaspalvelun kautta, jos lentoja on saatavissa. Asiakas voi myös perua matkansa ja hakea lipun hinnan takaisinmaksua.

Finnair pahoittelee, että työtaistelujen aiheuttamat lentojen peruutukset ovat ruuhkauttaneet yhtiön asiakaspalvelua, joten jonotusajat ovat tavallista pitempiä.

Tiistaina voi Finnairin mukaan esiintyä häiriöitä esimerkiksi matkatavaran käsittelyssä Helsinki-Vantaalla.

-  Tiistaina matkustavien asiakkaiden on hyvä tehdä lähtöselvitys ennakkoon, saapua lentoasemalle ajoissa ja pakata olennaiset tavarat, kuten lääkkeet, käsimatkatavaroihin, Finnair neuvoo.

IAU on jättänyt lakkovaroituksen myös torstaille. Finnair arvioi vielä torstain työtaistelun vaikutuksia, mutta pitää todennäköisenä, että lakolla olisi merkittäviä vaikutuksia myös tuolloin. Torstain lentojen mahdollisista peruutuksista kerrotaan asiakkaille tiistaina.

IAU:n työriitaan haettiin ratkaisua viimeksi perjantaina liiton ja työnantajaa edustavan Palvelualojen työnantajat Paltan kesken, mutta tuloksia ei syntynyt sen paremmin kahdenvälisissä neuvotteluissa kuin aiemmin valtakunnansovittelijan avustuksella.

IAU:n työriitaan on etsitty ratkaisua tammikuusta saakka. Keskeinen kiista koskee koronavuosina tekemättä jääneitä palkankorotuksia, jotka IAU haluaa saada korvattua. Palta katsoo, ettei mistään tällaisesta ole sovittu.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU