Nyheter
14.5.2025 06:35 ・ Uppdaterad: 14.5.2025 06:38
Folktinget samlas till session i Tammerfors
Folktinget samlas till sin årliga session den 16-17 maj 2025 i Tammerfors. Sessionen inleds på fredagen klockan 15.00 och avslutas på lördagen klockan 13.00.
Ett nytt Folkting har utsetts i samband med kommunalvalet och de nyvalda folktingsledamöterna samlas till sin första session. Folktinget består under åren 2025-2029 av ledamöter enligt följande: Svenska folkpartiet i Finland 30, Finlands socialdemokratiska parti 16, Samlingspartiet 14, Gröna förbundet 4, Kristdemokraterna i Finland 3 och Vänsterförbundet 1. Dessutom finns det 7 representanter från Åland.
Under folktingssessionen väljs ett presidium och en styrelse för en tvåårsperiod. Under den senaste tvåårsperioden har presidiet bestått av Henrik Wickström, ordförande (SFP), Matilda af Hällström, vice ordförande (Saml) och Johan Kvarnström, vice ordförande (SDP).
Folktingsledamöterna har lämnat in fem motioner som behandlas på sessionen. Motionernas rubriker är 1) Tryggandet av språkliga rättigheter i livets slutskede 2) Klargör den rättsliga statusen för de svenskspråkiga finländare som placerats utomlands av myndigheter, 3) Undanröj byråkratiska hinder för tidningsprenumeration, 4) Om integration på svenska och yrkesutbildning, 5) Lärare i finska och modersmålet svenska.
Utöver de sedvanliga årsmöteshandlingarna och motionsbehandlingen besluter sessionen om verksamhetsplanen för de två kommande åren.
Diplomekonom Rikard Bjurström från Tammerfors håller ett anförande om det svenska i Tammerfors på fredagen klockan 15.15 varefter Folktingets ordförande Henrik Wickström inleder den allmänpolitiska diskussionen.
Kommentarer
Artiklar kan kommenteras i ett dygn efter publicering. Använd ett sakligt och respektfullt språk: administratörerna förbehåller sig rätten att vid behov radera opassande kommentarer och förhindra skribenten från att kommentera vidare.
Mer om ämnet
Nyheter
12.5.2025 06:50
Anna Jungner-Nordgren från Folktinget vald till ordförande för europeiskt språknätverk
Huvudnyheter
3.5.2025 07:10
Viveca Lahti gjorde comeback i Kyrkslätt
Nyheter
2.5.2025 08:55
Kvarnström svarar på ABL:s fem frågor: ”Det viktigaste är att vi klarade oss bra som lag”
Nyheter
25.4.2025 13:45
Det nya folktinget med 75 ledamöter har utsetts – hela 16 är socialdemokrater