Ulkomaat
18.5.2024 10:34 ・ Päivitetty: 18.5.2024 10:34
FT: Venäjältä raju toimi eurooppalaista pankkia vastaan
Venäjä on takavarikoinut 463 miljoonan euron edestä italialaisen UniCredit-pankin omaisuutta, kertoo Financial Times.
Pietarilaisen tuomioistuimen takavarikkopäätös on yksi Venäjän rajuimmista iskuista länsimaalaista pankkia vastaan sen jälkeen kun Venäjä aloitti hyökkäyksensä Ukrainaan vuoden 2022 helmikuussa.
Summa vastaa noin 4,5 prosenttia UniCreditin omistuksista Venäjällä. Pankki on Italian toiseksi suurin ja yksi suurimmista Venäjällä toimivista eurooppalaisista pankeista. Se työllistää maassa noin 3 000 ihmistä. Pankin toimitusjohtaja Andrea Orcel sanoi äskettäin, että Venäjältä vetäytyminen olisi ”monimutkaista”.
Takavarikkopäätöksen taustalla on kiista kaasujätti Gazpromin tytäryhtiön kanssa.
Takavarikosta uutisoi Suomessa aiemmin Helsingin Sanomat.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.