Palkittu politiikan aikakauslehti.
Katso hinnat!

Ulkomaat

18.6.2025 09:48 ・ Päivitetty: 18.6.2025 09:48

Gazan siviilipuolustusvirasto: Israelin tulituksissa kuollut kymmeniä ihmisiä – yli 100 haavoittui, kun avustuspistettä tulitettiin

LEHTIKUVA / AFP / OMAR AL-QATTAA
Gazan siviilipuolustusviraston mukaan 11 ruoka-apua hakevaa ihmistä keskiviikkona kuoli Israelin tulituksessa. Kuvassa kannetaan iskussa kuolleen ruumista Al-Shifan sairaalan alueella.

Gazan siviilipuolustusviraston mukaan 30 ihmistä on kuollut Israelin tulituksessa keskiviikkona Gazassa.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

Siviilipuolustusviraston tiedottajan mukaan 11 ihmistä kuoli ja yli 100 haavoittui keskisessä Gazassa, kun tuhannet ihmiset olivat kerääntyneet hakemaan ruoka-avustusta Israelin avattua tulen alueella.

Lisäksi ihmisiä kuoli kolmessa Israelin iskussa, jotka osuivat asuintaloihin ja pakolaistelttaan, siviilipuolustusvirasto sanoi.

Uutistoimisto AFP kysyi Israelin armeijalta kommentteja tapahtuneesta. Israelin armeija sanoi tutkivansa raportteja.

ISRAEL esti maaliskuussa kaiken avun päästämisen Gazan kaistalle. Estoa alettiin höllentää toukokuussa.

Sittemmin Gazassa on nähty kaoottisia tilanteita avustuspisteiden lähistöllä, mukaan lukien lukuisia ammuskeluja, joissa apua hakevia on kuollut. Tiistaina Gazan siviilipuolustusvirasto sanoi yli 50 ihmisen kuolleen avustuskeskuksen lähellä Khan Yunisissa. Ihmiset olivat kerääntyneet hakemaan jauhoa.

Yhdysvaltain ja Israelin tukema kiistanalainen Gaza Humanitarian Foundation (GHF) tiedotti, ettei sen mukaan yhtäkään tapausta ole sattunut GHF:n avustuspisteillä, niiden lähellä tai niiden aukioloaikoina.

Järjestö aloitti ruoka-avustusten jakamisen Gazan kaistalla noin kolme viikkoa sitten.

YK ja suuret avustusjärjestöt ovat kieltäytyneet yhteistyöstä GHF:n kanssa, koska sen on epäilty palvelevan Israelin sotilaallisia tavoitteita.

YK:n humanitaaristen asioiden toimiston mukaan Gazan koko väestö on nälänhädän vaarassa.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU