Ulkomaat
6.6.2018 04:50 ・ Päivitetty: 6.6.2018 04:50
Guatemalassa julistettiin suruaika: ainakin 73 kuollut Fuegon purkauksessa
Guatemalassa Keski-Amerikassa lähes 200 ihmistä on edelleen kateissa sunnuntaisen tulivuorenpurkauksen takia, viranomaiset kertovat. Fuego-tulivuoren purkauksessa on kuollut tähän mennessä 73 ihmistä.
Kuolonuhrien joukossa on myös lapsia.
Kuolonuhrien odotetaan nousevan, sillä laavan tuhoamilla alueilla on lähes mahdotonta selvitä hengissä.
Laava-, kivi- ja maanvyöryt ovat peittäneet alleen kyliä, ja kokonaisia perheitä on jäänyt loukkuun koteihinsa.
Tulivuorenpurkaus on maan viranomaisten mukaan vaikuttanut yli 1,7 miljoonan ihmisen elämään ja yli 3 000 ihmiselle on annettu evakuointikäsky. Monet evakuoidut asuvat hätämajoituksessa Escuintlassa.
Purkautunut liki 3 800 metrin korkuinen Fuego on hyvin aktiivinen tulivuori. Se purkautui jo kerran aiemmin tänä vuonna. Tällä kertaa purkautumisen nopeus kuitenkin yllätti paikalliset.
Tuhoalueella vieraillut presidentti Jimmy Morales on julistanut maahan kolmen päivän suruajan.
Lisää aiheesta
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.