Palkittu politiikan aikakauslehti
72€/6kk

Politiikka

1.5.2019 11:52 ・ Päivitetty: 1.5.2019 11:52

Halla-aho: ”Rinnettä ei käy tällä hetkellä kateeksi”

Perussuomalaisten puheenjohtaja Jussi Halla-aho puhui puolueen vappupiknikillä Hesperian puistossa Helsingissä.

Suomen tapa muodostaa hallitus on huonompi kuin Ruotsissa tai Tanskassa, sanoo perussuomalaisten puheenjohtaja Jussi Halla-aho.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

Halla-ahon mukaan se, että melkein kaikki puolueet voivat Suomessa liittoutua melkein kaikkien muiden kanssa, on ongelma äänestäjien kuluttajansuojan kannalta.

Halla-aho kommentoi Suomen hallituksenmuodostamistapaa Helsingissä pitämässään vappupuheessa.

Perussuomalaisten puheenjohtajan mukaan esimerkiksi Ruotsin mallin mukainen blokkipolitiikka olisi Suomen mallia parempi, sillä Ruotsissa äänestäjille on etukäteen selvää, minkä puolueiden kanssa heidän oma puolueensa aikoo vaalien jälkeen tehdä yhteistyötä.

Halla-aho kiittelee myös Tanskan mallia, jossa eniten ääniä saanut puolue muodostaa vähemmistöhallituksen, joka asiakohtaisesti neuvottelee lakiesityksilleen eduskunnan tuen.

– Kumpikin vaihtoehto olisi parempi kuin nykyjärjestelmä, jossa hyvin kaukana toisistaan olevat puolueet liittoutuvat, eikä kompromissina luotu hallitusohjelma ole kenenkään mielestä hyvä. Tilkkeeksi otetaan vielä pieniä, yhden asian puolueita, kuten RKP, jotka näin saavat kannatukseensa nähden suhteettoman vaikutusvallan, Halla-aho sanoi Helsingissä.

Kolmas miettimisen arvoinen vaihtoehto olisi Halla-ahon mukaan se, että hallituksen muodostavat automaattisesti kaksi tai kolme suurinta puoluetta.

– Tällä tavoin ainakin suurimpien äänestäjäryhmien näkemykset tulisivat aina edustetuiksi, Halla-aho sanoi.

”Joku joutuu syömään sanansa”.

Halla-ahon mukaan hallitusmuodostelija Antti Rinteen (sd.) urakka näyttää haastavalta. Muut puolueet toimittivat vappuaattoon mennessä vastauksensa Rinteen esittämiin kysymyksiin.

– Rinnettä ei käy tällä hetkellä kateeksi. Muut puolueet toki haluavat hallitukseen, mutta ne ovat esittäneet pitkän listan kynnyskysymyksiä ja vaatimuksia, joita on erittäin vaikeaa ellei mahdotonta sovittaa toisiinsa tai Rinteen omiin vaalilupauksiin. Joku joutuu vielä syömään sanansa ja kääntämään takkinsa, Halla-aho ennusti.

Halla-aho muistutti kuulijoitaan tulossa olevista europarlamenttivaaleista ja ilmaisi huolensa EU-vaalien alhaiseksi jääneestä äänestysaktiivisuudesta.

– Tänä vuonna on vaarana, että vaaliähky laskee intoa entisestään. Tämän vuoksi haluan muistuttaa helsinkiläisiä ja muitakin eurovaalien tärkeydestä. Niissä ei ole kyse EU:n asioista, vaan niissä on kyse kotimaan asioista. Suuri osa Suomen omasta lainsäädännöstä tulee suoraan Euroopan unionilta. Siihen lainsäädäntöön vaikutetaan äänestämällä eurovaaleissa, Halla-aho sanoi.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU