Palkittu politiikan aikakauslehti
72€/6kk

Kotimaa

7.6.2019 15:07 ・ Päivitetty: 7.6.2019 15:13

”Hallitsematon raivonpuuska” sai nuoren miehen ja tytön murhaamaan liikuntarajoitteisen naisen

Varsinais-Suomen käräjäoikeus tuomitsi perjantaina nuoren miehen ja tytön liikuntarajoitteisen naisen murhasta. Henkirikos tapahtui viime marraskuussa Salossa naisen kotona.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

Oikeuden mukaan joukko ihmisiä oli ollut viettämässä aikaa uhriksi joutuneen naisen luona. Asunnossa oli käytetty päihteitä, ja naisen naapuri oli soittanut melun takia poliisin. Poliisi saapui paikalle, jolloin pyörätuolissa ollut nainen oli asunnossa yksin. Nainen oli poliisien mukaan päihtynyt, mutta hyvävointinen.

Poliisien poistuttua mies ja tyttö olivat palanneet asuntoon. Oikeudessa kaksikko sanoi suuttuneensa ja hermostuneensa naiselle ja siksi pahoinpidelleensä tätä.

– Mies on tunnustanut lyöneensä ja potkineensa naista sekä vetäneensä tämän alas pyörätuolista ja heittäneensä peilin ja mikroaaltouunin tämän päälle.

Tyttö taas myönsi pikaistuksissaan lyöneensä naista veitsellä enintään pari kertaa. Lääkärinlausunnon mukaan naista oli viilletty muun muassa kaulaan.

Väkivallan äänet kuuluivat naapuriin asti, ja paikalle kutsuttiin poliisi uudelleen. Kun poliisi saapui paikalle, uhri löytyi elottomana lattialta.

Oikeus: Puolustuskyvytön uhri, rikos erityisen raaka ja julma

Lisää aiheesta

Mies ja tyttö kiistivät syyllistyneensä murhaan. He vetosivat muun muassa uhrin heissä provosoimaan ”hallitsemattomaan raivonpuuskaan”. Heidän mukaansa teolla ei ollut erityistä motiivia eikä sitä ollut suunniteltu.

Oikeus kuitenkin tuomitsi kaksikon murhasta, sillä se muun muassa katsoi, että henkirikos oli tehty erityisen raa’alla ja julmalla tavalla. Uhri oli oikeuden mukaan puolustuskyvytön ja väkivaltaa on ilmeisesti jatkettu vielä hänen kuolemansa jälkeen.

Harri Mikael Kivelä, 23, tuomittiin murhasta elinkautiseen. 16-vuotias tyttö taas sai lievemmän, yhdeksän vuoden vankeustuomion. Hän oli henkirikoksen tehdessään nuori ja lisäksi alentuneesti syyntakeinen.

Oikeus katsoi, ettei tytöllä ollut täyttä kykyä hallita tunteitaan ja ymmärtää tekonsa merkitystä ja seurauksia.

STT ei julkaise tytön nimeä, koska hän oli rikoksen tehdessään alaikäinen.

STT–JECATERINA MANTSINEN

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU