Politiikka
4.7.2023 06:49 ・ Päivitetty: 4.7.2023 06:51
Hallitus kokoustaa Königstedtissä – Orpon tiedotustilaisuus klo 12
Hallitus on tänään kokoontunut keskustelemaan keskinäisistä pelisäännöistään ja hallitusohjelman toimeenpanosta.
Kokoontuminen pidetään valtioneuvoston edustuskartanossa Königstedtissä Vantaalla. Pääministeri Petteri Orpo (kok.) pitää keskustelujen yhteydessä mediatapaamisen kello 12.
Hallitus ajautui viime viikolla kriisiin elinkeinoministeri Vilhelm Junnilaa (ps.) koskevan luottamusäänestyksen myötä. Junnila sai äänestyksessä eduskunnan luottamuksen, mutta hallituspuolue RKP ei asettunut hänen taakseen. Junnilaa koskevan kohun jatkuessa hän ilmoitti eroavansa.
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra on sanonut, ettei hallituksen toiminta voi jatkua tällaisena.
Orpo sanoi tuoreeltaan äänestyksen jälkeen, että Junnila voi jatkaa tehtävässä. Eroilmoituksen jälkeen hän sanoi pitävänsä Junnilan ratkaisua ainoana oikeana. Helsingin Sanomien haastattelussa Orpo sanoi muuttaneensa mielipiteensä, kun tietoja tuli ilmi lisää.
Päivän neuvotteluissa ovat ministereiden lisäksi mukana hallituspuolueiden eduskuntaryhmien puheenjohtajat.
- Seminaaripäivän ohjelmassa myös yleisiä aiheita, esimerkiksi budjettiprosessiin liittyen, Purra kertoi aamulla tviitissä.
KOKOONTUMISTA koskevassa tiedotteessa kerrotaan, että hallitus käy läpi etenkin keskeisiä reformejaan, joilla edistetään työllisyyttä, hyvinvointia ja turvallisuutta. Hallituksen tavoitteena on saada uudistustyö käyntiin mahdollisimman nopeasti.
Hallituspuolueiden puheenjohtajat olivat koolla jo eilen pääministerin virka-asunnossa Kesärannassa. Orpo kertoi Helsingin Sanomille, että tässä tilaisuudessa kaikki puheenjohtajat olivat sitoutuneita toteuttamaan hallitusohjelmaa.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.