Politiikka
5.8.2016 12:58 ・ Päivitetty: 5.8.2016 12:58
”Harmillista” – Li Andersson kommentoi Varajärven ratkaisua
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Li Andersson pitää harmillisena puolueensa entisen puoluesihteerin Marko Varajärven siirtymistä SDP:hen. Varajärvi kirjoittaa Uuden Suomen kolumnissaan, että vasemmistoliittoon ei mahdu esimerkiksi ydinvoimaa ja turkistarhausta kannattava raskaan teollisuuden ystävä.
Andersson sanoo, että puolueen jäsenistö on sopinut keskeiset linjaukset puoluekokouksessa. Anderssonin mukaan puolueessa ei ole laajempaa vastakkainasettelua raskaan teollisuuden työntekijöiden ja punavihreiden välillä.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
Lisää aiheesta
Politiikka
5.8.2016 12:33
”Poliittinen pelikenttä kävi minulle ahtaaksi” – vasemmistoliiton ex-puoluesihteeri siirtyy SDP:n riveihin
Politiikka
12.6.2016 11:55
Vasemmistoliiton Li Andersson: ”Tarvitsemme feminismiä työmarkkinapolitiikkaan”
Politiikka
11.6.2016 12:03
Vasemmistoliiton puheenjohtajaksi noussut Li Andersson: ”Viisaus ei asu johtajissa, vaan joukoissa ja yhteisöissä”