Palkittu politiikan aikakauslehti.
Katso hinnat!

Ulkomaat

8.10.2024 05:07 ・ Päivitetty: 8.10.2024 05:07

Harris ei neuvottelisi rauhasta Putinin kanssa ilman Ukrainaa

AFP / LEHTIKUVA / BRENDAN SMIALOWSKI
Kamala Harris puhui Redfordissa Michiganissa 4. lokakuuta.

Demokraattien presidenttiehdokas Kamala Harris sanoo, ettei Yhdysvaltain presidenttinä kävisi rauhanneuvotteluja Venäjän presidentti Vladimir Putinin kanssa ilman että myös Ukraina olisi mukana.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

-  Ei kahdenvälisesti ilman Ukrainaa, ei. Ukrainalla on oltava sananvalta omasta tulevaisuudestaan, Yhdysvaltain nykyinen varapresidentti Harris sanoi maanantaina julkaistussa CBS-kanavan 60 minuuttia -ohjelmassa.

Yhdysvaltain nykyisen presidentin Joe Bidenin hallinto on kieltäytynyt neuvottelemasta Putinin kanssa.

REPUBLIKAANIEN presidenttiehdokas, entinen presidentti Donald Trump on väittänyt, että neuvottelisi Putinin kanssa nopeasti rauhansopimuksen, mikäli hänestä tulisi presidentti. Trump on myös kritisoinut Yhdysvaltojen Ukrainalle antamaa valtavaa sotilaallista ja taloudellista apua.

Harris toisti haastattelussa aiempaa kritiikkiään Trumpin Ukraina-politiikasta, jota hän on väittänyt antautumiseksi Venäjän vuonna 2022 käynnistämän hyökkäyssodan tavoitteille.

-  Jos Donald Trump olisi ollut presidentti (Venäjän hyökätessä), Putin olisi nyt vallassa Kiovassa. Trump väittää, että hän voisi lopettaa sodan yhdessä päivässä. Tiedätkö, mistä siinä on kyse? Antautumisesta, Harris sanoi.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU