Palkittu politiikan aikakauslehti
72€/6kk

Politiikka

1.7.2019 11:30 ・ Päivitetty: 1.7.2019 12:38

HS-gallup: Yksikään puolue ei ylittänyt 20 prosenttia

Perussuomalaiset on gallupkärjessä Helsingin Sanomien tuoreessa kyselyssä, mutta SDP ja kokoomus mahtuvat virhemarginaaliin.

Demokraatti

Demokraatti

Perussuomalaisia kannattaa mittauksessa 19,2 prosenttia vastaajista, SDP:tä 17,5 % ja kokoomusta 17,3 %. Vihreitä ja keskustaa kannattaa 13,1 % vastaajista.

Puolueiden kannatuslukemat ovat hyvin samankaltaisia edellisen mittauksen ja eduskuntavaalien tuloksen kanssa. Tutkimuksen virhemarginaali on suurimmilla puolueilla 2,1 prosenttia suuntaansa.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU