Palkittu politiikan aikakauslehti.
Katso hinnat!

Politiikka

30.10.2025 16:03 ・ Päivitetty: 30.10.2025 16:03

HS: Hallitus aikoo esittää EKP:n varapääjohtajaksi Olli Rehniä

LEHTIKUVA / MIKKO STIG

Hallitus aikoo esittää Suomen Pankin pääjohtajaa Olli Rehniä Euroopan keskuspankin (EKP) varapääjohtajaksi, kertoo Helsingin Sanomat. Asian vahvistaa lehdelle valtiovarainministeri Riikka Purra (ps.).

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

-  Kannatan lämpimästi Olli Rehniä EKP:n varapääjohtajan tärkeälle paikalle. Vuosikymmenten kokemuksella valtion, EU:n ja keskuspankin eri tasoilta hän on asiantunteva luottopelaaja, jolla on arvostusta myös laajasti Euroopassa, Purra kehuu.

Rehn on HS:n mukaan antanut suostumuksensa, että hallitus ehdottaa häntä tehtävään. Hän on toiminut Suomen Pankin pääjohtajana vuodesta 2018.

Varapääjohtaja nimitetään EU-maiden johtajien huippukokouksessa. Nykyisen varapääjohtajan, espanjalaisen Luis de Guindosin toimikausi päättyy ensi vuoden toukokuussa.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU