Työmarkkinat
30.5.2019 06:19 ・ Päivitetty: 30.5.2019 06:19
HS: Luokanopettajakoulutuksen hakijamäärät lähes puolittuivat 6 vuodessa – ”Koulumaailmaa käsittelevä uutinen on yleensä aina negatiivinen”
Luokanopettajakoulutukseen hakijamäärät ovat lähes puolittuneet kuudessa vuodessa, kirjoittaa Helsingin Sanomat.
Vuonna 2013 luokanopettajaksi haki runsaat 8 300 ihmistä. Tänä vuonna hakijoita oli 4 700. Ensisijaisia hakijoita oli 4 800 vuonna 2013 ja tänä vuonna 2 800.
Lehden haastattelemat asiantuntijat mainitsevat ammattiin liittyvät kielteiset mielikuvat yhdeksi syyksi hakijamäärien vähenemiselle.
– Koulumaailmaa käsittelevä uutinen on yleensä aina negatiivinen, sanoo opetusneuvos Armi Mikkola opetusministeriöstä HS:lle.
Asiaan vaikuttavat myös muun muassa ikäluokkien pienentyminen ja vuonna 2016 voimaan astunut ensikertalaiskiintiö.
Hakijoita on silti yhä paljon. Esimerkiksi Helsingin yliopistoon haki keväällä noin 1 100 hakijaa, kun aloituspaikkoja on 120.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.