Palkittu politiikan aikakauslehti
72€/6kk

Politiikka

17.5.2016 17:56 ・ Päivitetty: 17.5.2016 17:56

HS: Selonteko vähentäisi poliiseja – rikostutkinta vaarassa

Poliisi on katukuvassa entistä harvinaisempi näky, jos suunnitelmat toteutuvat.

Torstaina julkaistavan sisäisen turvallisuuden selonteon mukaan poliisien määrä vähenee ensi vuonna 7 000:een, kertoo Helsingin Sanomat.

Kiireelliset hälytyspalvelut pyritään turvaamaan jatkossakin, mutta säästöt vaikuttavat selonteon mukaan etenkin jo tapahtuneiden rikosten selvittämiseen ja poliisin ennaltaehkäisevään toimintaan, lehti kirjoittaa.

”Koska poliisitoiminnan painopisteet ovat arvovalintoja ja poliittisessa päätöksenteossa määritellään sekä poliisin tehtävät että resurssit, tulisi myös poliisitoiminnan painopisteet määritellä osana poliittista päätöksentekoa”, selonteossa sanotaan lehden mukaan.

Rajavartiolaitoksen henkilöstövähennyksiä ei kohdisteta itärajan valvontaan, vaan itärajalle lisätään 160 rajavalvojaa, Helsingin Sanomat kertoo.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU