Politiikka
18.4.2025 07:07 ・ Päivitetty: 18.4.2025 08:02
HS: Seuraavaksi lähtee ay-jäsenmaksujen verovähennysoikeus
Helsingin Sanomien mukaan hallitus suunnittelee puoliväliriihessään ammattiliittojen jäsenmaksujen verovähennysoikeuden poistamista palkansaajilta.
Myös työnantajilta lähtisi oikeus työnantajajärjestöjen jäsenmaksujen vähentämiseen. Jos hallitus pääsee asiasta sopuun, muutoksen arvioidaan lisäävän valtion verotuloja 190 miljoonalla eurolla, HS kertoo.
Vastineeksi valtiovarainministeri Riikka Purran (ps) lupailema ansiotulojen verojen keventäminen kuittaisi jäsenmaksumuutoksesta aiheutuvat palkansaajien tappiot.
OIKEUS verovähennyksiin on ollut ammattiyhdistysliikkeelle tärkeä mainosvaltti, sillä sen on katsottu lisäävän ihmisten halua kuulua liittoihin.
Vähennysoikeuden poistaminen on ollut aiemminkin esillä etenkin oikeistopuolueiden ohjelmissa. Toistaiseksi se ei ole edennyt, koska työnantajapuolikaan ei ole halunnut luopua omien järjestömaksujensa verovähennyksistä.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
Lisää aiheesta
Työmarkkinat
18.4.2025 08:01
SAK suuttui jäsenmaksujen verovähennysoikeuden poistoaikeista: Vaarallista myös työnantajafirmoille