Politiikka
1.5.2023 05:54 ・ Päivitetty: 1.5.2023 07:49
HS: Timo Harakka ei hae SDP:n puheenjohtajaksi
Kansanedustaja Timo Harakka ei pyri SDP:n puheenjohtajaksi, kertoo Helsingin Sanomat.
Harakka sanoo lehden mukaan harkinneensa asettumista ehdolle, mutta päätyi kuitenkin jättämään puheenjohtajakisan väliin. Sen sijaan hän kertoo keskittyvänsä eduskuntatyössään ja tulevissa luottamustehtävissä datatalouden, tutkimuksen ja osaamisen sekä teknologian edistämiseen. Harakka haastoi vuonna 2017 SDP:n puheenjohtajakisassa Antti Rinteen, joka valittiin jatkokaudelle.
– Etsin omasta joukkueesta uuden pelintekijän johdolla paikan, jossa voin antaa parhaan panoksen yheiseen menestykseen, Harakka toteaa Demokraatille.
– SDP voitti vaalit Helsingissä yli 50 prosentin kannatusnousulla. Toivon, että läpimurtomme huomioidaan niin, että puoluejohtoon nousee pitkästä aikaa helsinkiläinen. Meiltä löytyy vastuupaikoille hyviä ehdokkaita, joiden taakse helsinkiläiset voivat yksissä tuumin asettua. Valinnan ei tarvitse rajoittua Helsingin kansanedustajiin, mutta jo meissäkin on monipuolista osaamista ja kokemusta. On siunaus ja rikkaus, että edustamme kaikenlaisia elämänpiirejä, hän jatkaa.
Toistaiseksi SDP:n puheenjohtajaehdokkaaksi on ilmoittautunut vain kansanedustaja Antti Lindtman. SDP:n puheenjohtajan paikka avautui, kun puoluetta vuodesta 2020 johtanut Sanna Marin ilmoitti jättävänsä tehtävän.
Harakka, 60, on toiminut Marinin hallituksessa liikenne- ja viestintäministerinä. Hänet valittiin huhtikuun alussa kolmannelle kaudelle eduskuntaan Helsingin vaalipiiristä.
Marinin hallituksen ministereistä Krista Kiurun, Ville Skinnarin ja Tytti Tuppuraisen odotetaan tällä viikolla ilmoittavan pyrkivätkö he SDP:n puheenjohtajaksi.
Kello 10.49 lisätty Harakan kommentteja Demokraatille ja Ville Skinnarin nimi jutun loppuun.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.