Kotimaa
26.3.2020 10:06 ・ Päivitetty: 26.3.2020 10:06
Hus yli kaksinkertaistaa tehohoidon kapasiteetin – ”Varaudumme pahimpaan”
Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiiri Hus kertoo, että koronavirusepidemiaan varautuminen on täydessä käynnissä.
Hus aikoo yli kaksinkertaistaa tarvittaessa tehohoidon kapasiteettia. Se hoituu muun muassa muuntamalla valvontatasoisia paikkoja, heräämötiloja ja leikkaussaleja asteittain väliaikaisiksi teho-osastoiksi.
Sairaanhoitopiiri ohjaa myös koronavirushoidon sijoittamista sairaaloissa. Potilaat jaetaan kolmeen ryhmään noudattaen Husin voimassa olevaa määritystä: vahvistetut koronaviruspotilaat, koronavirusepäilyt ja negatiiviset. Eri ryhmiin kuuluvat potilaat pidetään toisistaan erillään.
Myös kokonaisia vuodeosastoja voidaan tarvittaessa ottaa koronaviruspotilaiden käyttöön.
Husin mukaan ohjatulla sijoittamisella suojataan sairaaloissa olevia muita kuin koronaviruspotilaita sekä henkilöstöä ja estetään epidemian leviämistä sairaaloissa. Myös potilaiden siirrot Husin sairaaloiden ja osastojen välillä minimoidaan.
Sosiaali- ja terveysministeriö on ohjeistanut sairaanhoitopiirejä nostamaan tehohoidon kapasiteettia. Ohjeistus perustuu Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen tekemiin tehohoidon tarpeen arvioihin.
– Lähdemme valmiusjohtamisessa siitä, että varaudumme pahimpaan. Selvitämme kaikki mahdollisuudet kasvattaa kapasiteettia edelleen, Husin johtajaylilääkäri Markku Mäkijärvi toteaa tiedotteessa.
Lisää aiheesta
Hus Helsingin yliopistollisessa sairaalassa saa vuosittain hoitoa yli puoli miljoonaa potilasta. Husissa työskentelee 25 000 ammattilaista kaikkien potilaiden parhaaksi.
Husista muistutetaan, että sen vastuulla on 24 jäsenkunnan asukkaiden erikoissairaanhoito. Lisäksi sairaanhoitopiiriin on keskitetty valtakunnallisesti useiden harvinaisten ja vaikeiden sairauksien hoito.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
Lisää aiheesta
Politiikka
26.3.2020 05:04
Uudenmaan eristämisen taustalla pelko tehohoidon kapasiteetin loppumisesta muualla Suomessa
Kotimaa
25.3.2020 17:20
Sairaalassa olevia koronaviruspotilaita Suomessa on selvästi eniten Helsingin miljoonapiirissä
Kotimaa
25.3.2020 13:24
Nyt tuli Suomen koronaennuste: 11 300 ihmistä tarvitsee sairaalahoitoa, 3 600 tehohoitoa – epidemian pituudeksi arvioidaan 4–6 kuukautta
Kotimaa
25.3.2020 11:46
HUS aloittaa jo tällä viikolla kouluttamaan vuodeosastojen henkilökuntaa happihoidon antamiseen sekä leikkaussalihenkilökuntaa tehohoidon avuksi