Kotimaa
16.8.2019 09:54 ・ Päivitetty: 16.8.2019 09:54
IL: Jari Aarnio hakee valituslupaa korkeimmasta oikeudesta
Helsingin huumepoliisin entinen päällikkö Jari Aarnio aikoo hakea valituslupaa huume- ja virkarikostuomiolleen korkeimmasta oikeudesta (KKO), kertoi Iltalehti perjantaina.
Hovioikeus pysytti voimassa Aarnion kymmenen vuoden käräjätuomion huumausaine- ja virkarikoksista kesäkuussa. Aarnio osallistui viiden huumelähetyksen järjestelyyn Hollannista Suomeen.
Aarniolla on aikaa jättää valituslupahakemus 26. elokuuta asti. KKO saa päättää, ottaako se hakemuksen käsittelyyn. Valituslupaperusteita ovat ennakkotapaus, oikeudenkäyntivirhe tai painava syy.
Oikeusoppineet ovat aiemmin arvioineet, ettei tapaus todennäköisesti etene KKO:hon. Prosessioikeuden professori Johanna Niemi arvioi STT:lle kesäkuussa, että ennakkotapausarvoa on vaikea nähdä, koska juttu on niin poikkeuksellinen.
Lisäksi oikeudenkäynti käytiin Niemen mukaan käräjä- ja hovivaiheessa niin huolellisesti, että virheellisyydenkin on vaikea ajatella tulevan kyseeseen.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
Lisää aiheesta
Politiikka
16.8.2019 09:04
Aktiivimallin kumoamista koskeva lakiehdotus lähti lausunnolle – työttömyysetuus palautuisi normaaliksi 1.1.2020
Kotimaa
25.7.2019 13:13
Jokelan vankilan apulaisjohtaja irtisanotaan – taustalla vangin asioiden junailu Jari Aarnion kanssa
Kotimaa
26.6.2019 12:04
Hovioikeus antaa tuomionsa Jari Aarnion huumesyytteistä
Uutiset
26.6.2019 19:47
Oikeus ja kohtuus Vanhan kirjallisuuden päivillä – presidentti Tarja Halonen lauantain tähtivieraana
Kotimaa
19.6.2019 09:12
Kaikkien syytteet hylättiin poliisijohdon virkarikosjutussa