Palkittu politiikan aikakauslehti
72€/6kk

Ulkomaat

31.7.2019 09:00 ・ Päivitetty: 31.7.2019 09:00

Israel antoi luvan 700 palestiinalaisasunnolle Länsirannalla, samalla kasvattaa siirtokuntiaan huomattavasti

Israelin viranomaiset tuhosivat heinäkuussa 2019 palestiinalaiskoteja Jerusalemin eteläpuolella.

Israelilaisministerit ovat hyväksyneet 700 palestiinalaisasunnon perustamisen Israelin miehittämälle alueelle Länsirannalla, nimettömänä pysyttelevä israelilaisviranomainen kertoi keskiviikkona.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

Samalla Israel päätti kuitenkin kasvattaa alueen siirtokuntiaan yhteensä 6 000 asunnolla.

Päätös tehtiin tiistaina, ennen Yhdysvaltain presidentin Donald Trumpin vävyn ja neuvonantajan Jared Kushnerin Israelin vierailua.

Epäselvää on, onko myönnetyissä rakennusluvissa kyse kokonaan uusien asuntojen rakentamisesta vai onko osittain kyse olemassa oleville rakennuksille jälkikäteisesti annettavista luvista. Palestiinalaisille rakennuslupia on myönnetty äärimmäisen harvoin.

Palestiinalaisasuntoja purettiin hiljattain

Heinäkuun lopussa Israelin joukot purkivat useita palestiinalaiskoteja Jerusalemin eteläpuolella. Euroopan Unionissa kyseisenkaltaisen politiikan on nähty horjuttavan kahden valtion ratkaisun toteuttamiskelpoisuutta ja kestävän rauhan mahdollisuuksia.

Miehitetty Länsiranta jaettiin 1990-luvun Oslon sopimuksessa kolmeen väliaikaiseen hallintoalueeseen, joista osa jäi Israelin armeijan alaiseksi.

Lisää aiheesta

Israel voi hallinnoida palestiinalaisalueiden rakennuslupia osittain tästä syystä.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU