Ulkomaat
9.10.2021 06:18 ・ Päivitetty: 9.10.2021 10:42
Kaahari sai maksaa kevyestä kaasujalastaan: poliisi takavarikoi luksusauton ja voi huutokaupata sen – ”Omistajaa vähän harmitti”
Norjassa asuva mies kiirehti vähän liian suurella vauhdilla kotiinpäin, kun hän oli ostanut Saksasta Lamborghini Huracan -mallisen urheiluauton, kertoo Nordjyske-lehti.
Vain muutamaa tuntia myöhemmin mies pysäytettiin Tanskan Jyllannissa, jossa hän oli posotellut menemään 236 kilometrin tuntivauhtia tiellä, jonka nopeusrajoitus on 130 kilometriä.
Tanskan poliisi pysäytti kaaharin ja otti 270 000 euroa maksaneen auton takavarikkoon. Tanskassa on keväällä tullut voimaan laki, joka antaa poliisille oikeuden törkeissä ylinopeustapauksissa takavarikoida ja huutokaupata auton.
- Omistajaa vähän harmitti, kertoi poliisi Jess Falberg lehdelle.
Kuljettaja saa retkestään lisäksi tuntuvat ylinopeussakot.
Tarkennettu otsikkoa: poliisi voi huutokaupata auton.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.