Palkittu politiikan aikakauslehti
72€/6kk

Politiikka

4.12.2021 10:41 ・ Päivitetty: 4.12.2021 10:41

Kaikkonen Helsingin Sanomissa: Päätös hävittäjistä ”ennen joulunpyhiä”

LEHTIKUVA / AFP

Päätös Suomen hävittäjähankinnoista tehdään ennen joulua, sanoo puolustusministeri Antti Kaikkonen (kesk.) Helsingin Sanomille.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

Päätös on ollut määrä tehdä joulukuussa, mutta tarkkaa päivää ei ole kerrottu julkisuuteen. Kaikkonen sanoo nyt, että tavoitteena on saada asia hoidettua ”ennen joulunpyhiä”.

Kaikkosen mukaan kandidaattien tarjousten arviointityö on saatu vietyä päätökseen.

-  Tässä vaiheessa tehdään vielä erilaisia tarkistuksia ja varmistuksia huolehtien siitä, että kaikki on varmasti kohdillaan. Uskoisin, että lähiaikoina voimme odottaa Puolustusvoimien esitystä saapuvaksi puolustusministeriöön, Kaikkonen sanoi Helsingin Sanomille.

Hävittäjävalinnasta päätettäessä Puolustusvoimat antaa ensin puolustusministeriölle arvionsa koneiden suorituskykyvertailun tuloksista. Vertailun voittaja on Puolustusvoimien esitys Suomen seuraavaksi hävittäjäksi.

Kaikkonen tekee puolestaan oman harkintansa Puolustusvoimien arvioiden pohjalta ja antaa sitten esityksensä valtioneuvostolle. Valtioneuvosto tekee päätöksen hävittäjäkaupoista yleisistunnossa eli koko hallituksen voimin.

Asiaa on käsitelty myös ulko- ja turvallisuuspoliittisessa valiokunnassa, jonka toimintaan osallistuu myös presidentti Sauli Niinistö.

”Puolustusvoimien suosikki vahvoilla”

Kaikkosen mukaan hän käy erittäin huolella läpi Puolustusvoimien näkemyksen asiasta.

-  Jos tässä vertailussa joku selvästi parhaaksi osoittautuu, niin kyllä se myös omassa ajattelussani on silloin vahvoilla, Kaikkonen sanoo.

Suomen seuraavaksi monitoimihävittäjäksi ovat ehdolla yhteiseurooppalainen Eurofighter Typhoon, ranskalainen Dassault Rafale, ruotsalainen Saab Gripen E/F sekä amerikkalaiset Lockheed Martin F-35A ja Boeing F/A-18 Super Hornet.

Nykyisin käytössä olevien Hornet-hävittäjien suorituskyvyn täysimääräisen korvaamisen enimmäiskustannukseksi on asetettu 10 miljardia euroa.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU