Politiikka
26.10.2020 15:56 ・ Päivitetty: 26.10.2020 15:56
Kansanedustajalta kuppi nurin: ”Sanat eivät riitä kuvaamaan tällaisen sikailun ja oman persuuksen suojelemisen määrää”
Psykoterapiakeskus Vastaamon toimitusjohtaja Ville Tapio pimitti tiedon yhtiön palvelimille tehdystä tietomurrosta yli puolitoista vuotta, kertoo Ilta-Sanomat.
Vastaamon hallituksen puheenjohtaja Tuomas Kahri kertoo Ilta-Sanomille, että yhtiön toimitusjohtaja irtisanottiin tänään.
Keskustan kansanedustaja Mikko Kärnä on tiedosta suunniltaan.
”Sanat eivät riitä kuvaamaan tällaisen sikailun ja oman persuuksen suojelemisen määrää. Toivon Villen häpeävän jos osaa. Potkut ovat pieni rangaistus. Rikosoikeudellisia seuraamuksia odotetaan”, Kärnä jyrisee Twitter-tilillään.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
Lisää aiheesta
Politiikka
26.10.2020 15:31
Kansanedustaja: ”Vastaamoon kohdistunut tietomurto on laajuudeltaan ja vaikutuksiltaan rinnastettavissa terroritekoon”
Politiikka
26.10.2020 15:28
SDP:n Eeva-Johanna Eloranta: ”Identiteettivarkauden ja tietovuodon uhrit tarvitsevat nyt suojelua”
Kotimaa
26.10.2020 15:17
Vastaamon toimitusjohtaja pimitti tiedon yhtiön palvelimille tehdystä tietomurrosta yli puolentoista vuoden ajan