Palkittu politiikan aikakauslehti
72€/6kk

Politiikka

23.1.2024 06:16 ・ Päivitetty: 23.1.2024 07:03

Kela: Hallituksen leikkaukset sosiaaliturvaan heikentävät nuorten toimeentuloa

iStock

Petteri Orpon (kok.) hallituksen kaavailemat leikkaukset sosiaaliturvaan lisäävät pienituloisten nuorten määrää Suomessa, Kela kertoo tiedotteessaan.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

Kelan tekemän laskelman mukaan pienituloisuusaste kasvaa 20-29-vuotiailla nuorilla yhteensä 1,5 prosenttiyksikköä leikkausten seurauksena.

Tätä nuoremmilla eli 16-19-vuotiailla pienituloisuusaste kasvaa vähemmän eli yhteensä vain 0,8 prosenttiyksikköä. Kela tosin huomauttaa, että heistä iso osa asuu vielä vanhempiensa luona.

Kelan mukaan viidesosa 16-19- ja 20-29-vuotiaista nuorista on jo valmiiksi pienituloisia.

Kelan laskelmassa henkilö määriteltiin pienituloiseksi, jos hänen kotitaloutensa käytettävissä olevat tulot ovat alle 60 prosenttia väestön mediaanituloista. Esimerkiksi yhden hengen kotitaloudelle pienituloisuusraja oli laskelmassa noin 1  540 euroa kuussa.

Kahden aikuisen kotitaloudessa raja oli noin 2  310 euroa kuussa. Yhden 0-13-vuotiaan lapsen yksinhuoltajataloudessa raja oli puolestaan noin 2  000 euroa kuussa.

KELAN mukaan hallituksen leikkaukset vaikuttavat eniten työttömiin, yksin asuviin ja yksinhuoltajiin.

Esimerkiksi yksinhuoltajanuorilla pienituloisuusaste kasvaa noin kolme prosenttiyksikköä ja yksin asuvilla nuorilla noin 2,2 prosenttiyksikköä.

Määrällisesti pienituloisia yksinhuoltajanuoria tulee 350 lisää. Pienituloisten yksin asuvien nuorten määrä puolestaan kasvaa 6  400:lla.

Työttömien nuorten pienituloisuusaste taas kasvaa 3,6 prosenttiyksikköä eli 2  200 ihmisellä. Kelan mukaan tämä johtaa siihen, että yli puolet työttömistä nuorista on tällöin pienituloisia. Tällä haavaa pienituloisia työttömiä nuoria on 28  000 eli 47 prosenttia kaikista työttömistä nuorista.

PIENITULOISUUSASTE kasvaa leikkausten myötä vajaat kaksi prosenttiyksikköä myös niillä nuorilla, joilla on töitä. Kelan mukaan työllisistä nuorista noin 8  000 putoaa pienituloisiksi.

Sen sijaan opintotukea saavien opiskelijoiden pienituloisuusaste vähenee noin yhden prosenttiyksikön, jos opintolainan lainatakaus lasketaan tuloksi. Jos takausta ei oteta huomioon tulona, opintotukea saavien opiskelijoiden pienituloisuusaste kuitenkin kasvaa 6,2 prosenttiyksikköä.

Laskentatavasta riippuen pienituloisten ja opintotukea saavien opiskelijoiden määrä siis joko vähenee 1  500:lla tai kasvaa 8  900:lla.

Uutista päivitetty klo 9.03

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU