Kotimaa
4.2.2025 11:48 ・ Päivitetty: 4.2.2025 11:48
Kela: Opintotukia saatetaan periä takaisin noin 25 700 opiskelijalta
Kela saattaa periä opintotukia takaisin noin 25 700 opiskelijalta, joiden vuosituloraja ylittyi vuonna 2023. Kela kertoo lähettäneensä kyseisille opiskelijoille päätösehdotuksen tuen takaisinperinnästä.
Kela kertoo, että opintotukia on kuitenkin viime vuosina jouduttu perimään takaisin aiempaa vähemmän, koska opintotuen vuositulorajoihin on tehty korotuksia.
Vuosituloraja määräytyy sen mukaan, kuinka monelta kuukaudelta opiskelija on saanut opintotukea. Toissa vuonna vuosituloraja oli 18 720 euroa, jos opiskelija sai opintotukea 9 kuukaudelta.
Kelan mukaan keskimäärin opiskelijan pitää maksaa opintotukea takaisin 1 023 euroa. Liikaa maksettu opintotuki peritään takaisin korotettuna 7,5 prosentilla.
- Opintotuen vuositulorajoihin tehtiin kaikkiaan 50 prosentin tasokorotukset vuosille 2022 ja 2023. Niiden ansiosta takaisinperinnän päätösehdotusten määrä on pienentynyt 47 000:sta nyt toteutuvaan 25 000:een, sanoo Kelan opintotukiryhmän erikoissuunnittelija Ilpo Lahtinen tiedotteessa.
Myös vuosien 2025 ja 2026 tulorajoille on tehty indeksikorotukset.
TAKAISIN perittävä summa on maksettava Kelalle viimeistään 15. huhtikuuta. Kelan kanssa voi kuitenkin tarvittaessa sopia maksujärjestelyistä, kuten osamaksusta tai velan kuittauksesta Kelan maksamasta tuesta.
- Jos opiskelija on saanut Kelalta ehdotuksen opintotuen takaisinperinnästä, hän voi tehdä takaisinmaksusuunnitelman kätevästi OmaKelassa, Lahtinen kertoo.
Kela kertoo, että edellisinä vuosina noin 15 prosenttia takaisinperintäehdotuksen saaneista on ollut opintonsa aloittaneita, valmistuneita tai tukiaikansa loppuun käyttäneitä. Jos opiskelija on saanut tulonsa tai osan niistä muuna kuin opiskeluaikana, voi takaisin maksettava määrä pienentyä tai opiskelija ei mahdollisesti joudu maksamaan lainkaan.
- Vuonna 2023 opintonsa aloittaneiden tai valmistuneiden opiskelijoiden ja tukiaikansa loppuun käyttäneiden kannattaa siis pyytää päätösehdotuksensa uudelleenkäsittelyä, Lahtinen sanoo.
Uudelleenkäsittelyä on pyydettävä viimeistään 13. maaliskuuta.
Kela muistuttaa, että opiskelijan tulee itse huolehtia siitä, etteivät hänen vuositulonsa ylitä tulorajaa. Jos raja kuitenkin ylittyy, kannattaa opintotukea perua tai palauttaa vapaaehtoisesti ennen Kelan valvontaa. Opintotuen oma-aloitteisella palauttamisella välttää 7,5 prosentin korotuksen ja tukikuukausien menetyksen.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.