Politiikka
10.9.2018 13:58 ・ Päivitetty: 10.9.2018 13:58
Kelpaako Macronin puolue keskustan mepeille? – ”Hänellä on karismaa”, mutta epäilyksiäkin riittää
Keskustan europarlamenttiryhmässä suhtaudutaan lämpimästi, mutta myös varauksella ajatukseen yhteistyöstä Ranskan EU-myönteisen presidentin Emmanuel Macronin kanssa.
Keskusta kuuluu EU-parlamentissa Alde-ryhmään, jonka puheenjohtaja Guy Verhofstadt esitti viikonloppuna ranskalaislehdessä yhteistä eurooppamyönteistä rintamaa vastavetona populisteille.
Yhteistyötä kuitenkin vasta tunnustellaan. Macronin Tasavalta liikkeellä -puolueesta toppuuteltiin maanantaina, ettei puolue ole valmis vaaliliittoon.
Europarlamentaarikko Anneli Jäätteenmäen (kesk.) mielestä ajatus yhteistyöstä Macronin kanssa ”kuulostaa oikein hyvältä”.
– Macronilla on ihanteita. Hän haluaa näyttää suuntaa, ja hänellä on karismaa, Jäätteenmäki luettelee.
Vielä ei hänen mukaansa tiedetä, mitä yhteistyö käytännössä tarkoittaisi.
Myös Mirja Vehkaperä kertoo suhtautuvansa liberaaliryhmän puheenjohtajan avaukseen positiivisesti. Keskustan mepeistä Elsi Katainen on varautuneempi.
Lisää aiheesta
– Keskustelu varmasti jonkin verran jatkuu keskustassa. Keskusta on ehdottomasti Eurooppa-myönteinen, mutta ei halukas syvempään integraatioon, Katainen sanoo.
”Hän ottaa esille ihmisoikeusloukkauksia ja EU:n arvojen loukkauksia.”
Keskustalaiset eivät ole Jäätteenmäen mukaan kaikesta samaa mieltä Macronin kanssa, mutta ranskalaispresidentin tapa katsoa tulevaisuuteen vetoaa.
– Hän ottaa esille ihmisoikeusloukkauksia ja EU:n arvojen loukkauksia.
Jäätteenmäki arvostelee Euroopan kansanpuoluetta EPP:tä siitä, että se ei ota kantaa Unkarin oikeusvaltiokehitykseen.
– Euroopassa pitää lähteä siitä, että oikeusvaltioperiaatteita noudatetaan ja rikkomukset pitää uskaltaa nostaa esille, vaikka ne tapahtuisivat omassa poliittisessa perheessä.
EU:n yhteiset arvot ja niiden loukkaukset ovat herkkä kysymys EPP:ssä, koska Unkarin valtapuolue Fidesz on sen jäsen. Suomesta EPP:hen kuuluu kokoomus.
Unkarin oikeusvaltiokehitys on tapetilla jo tiistaina ja keskiviikkona. Parlamentti linjaa, pitäisikö maata vastaan aloittaa kurinpitomenettely EU:n arvojen loukkaamisesta.
STT–ANNIINA LUOTONEN
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
Lisää aiheesta
Politiikka
30.8.2018 14:01
Suomi ja Ranska peräävät yhteistä itsenäistä sotilaallista torjuntavalmiutta Euroopalle
Ulkomaat
19.6.2018 16:09
Macronin ajatus euroalueen budjetista sai vastakaikua Saksalta
Talous
17.6.2018 04:53
Ranska kannattaa euroalueen taloudenpidon voimakkaampaa keskittämistä, Saksa maltillisempaa linjaa, nyt sopu on lähellä
Mielipiteet
20.4.2018 05:35
Onko Macron Euroopan pelastaja vai vain charmantti presidentti?
Ulkomaat
17.4.2018 10:26
”Aurinkokuningas” Macron puolusti Brysseliä: ”Ei saa syyttää EU-maiden sisäisistä ongelmista”