Politiikka
15.2.2019 06:27 ・ Päivitetty: 15.2.2019 06:27
Keskuskauppakamarin toimitusjohtaja: ”Perustuslakiviisailla” ei pitäisi olla ylähuoneen asemaa ja veto-oikeutta kaikkeen
Keskuskauppakamarin toimitusjohtaja Juho Romakkaniemi osallistuu tiedustelakisopasta syntyneeseen keskusteluun.
Komissaari Jyrki Kataisen entinen kabinettipäällikkö näkee, että perustuslakiasiantuntijoilla tai kuten hän kirjoittaa ”perustuslakiviisailla” on liikaa valtaa.
Romakkaniemi kirjoittaa Twitterissä, että näillä ”perustuslakiviisailla” ei pitäisi olla ylähuoneen asemaa ja veto-oikeutta kaikkeen.
”Perusoikeuksien tulkinta on sekä laventunut järjettömän laajaksi että muuttunut täysin epätasapainoiseksi poliittisesti vahvasti värittyneiden ”asiantuntijoiden” taholta”, Keskuskauppakamarin toimitusjohtaja kirjoittaa.
Puolustusministeri Jussi Niinistö (sin.) on puolestaan kutsunut perustuslakiasiantuntijoita ”perustuslaki-talebaneiksi”.
Eduskunta käsittelee tänään täysistunnossaan tiedustelulakien lähettämistä takaisin valiokuntiin.
Eduskunnan puhemiesneuvosto ehdotti eilen täysistunnolle, että siviili- ja sotilastiedustelulait lähetetään takaisin hallinto- ja puolustusvaliokuntiin. Näiden valiokuntien tulee pyytää laeista perustuslakivaliokunnalta arvio.
Lisää aiheesta
Puhemies Paula Risikon (kok.) mukaan menettely oli tarpeen perustuslakiasiantuntijoiden esittämän kritiikin jälkeen. Professorit Juha Lavapuro ja Martin Scheinin ovat moittineet hallintovaliokunnan siviilitiedustelulakiehdotusta perustuslain vastaiseksi.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.