Ulkomaat
6.11.2019 16:39 ・ Päivitetty: 6.11.2019 16:39
Kiina on varoittanut Hongkongin tapahtumien olevan maan sisäinen asia, Macron kommentoi silti – paheksui myös ”eräiden” valintoja ilmastoasioissa
Ranskan presidentti Emmanuel Macron kertoi keskiviikkona sanoneensa Kiinan-vierailullaan maan presidentille Xi Jinpingille, että Hongkongin tilanne vaatii vuoropuhelua.
Macron otti asian esille siitä huolimatta, että Kiina on varoittanut Hongkongin tapahtumien olevan maan sisäinen asia.
Hongkongissa on ollut mielenosoituksia jo kuukausien ajan, ja ne ovat äityneet myös väkivaltaisiksi.
Xi ja Macron keskustelivat vierailun aikana ilmastosta. Presidentit julistivat yhteislausunnossaan Pariisin ilmastosopimuksen olevan ”peruuttamaton”. Pari päivää aiemmin Yhdysvallat antoi virallisen ilmoituksen vetäytymisestään sopimuksesta.
Xi ja Macron vakuuttivat tukevansa sopimusta vankasti. Macron ei suoraan nimennyt Yhdysvaltoja sanoessaan paheksuvansa ”eräiden” tekemiä valintoja.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.