Palkittu politiikan aikakauslehti.
Katso hinnat!

Politiikka

12.3.2026 12:28 ・ Päivitetty: 12.3.2026 12:28

Kiista uskonnonopetuksesta – nyt puhuu opetusministeri: ”Kaikki viittaa siihen”

RONI REKOMAA / LEHTIKUVA

Opetusministeri Anders Adlercreutz (rkp.) sanoo, että ymmärrystä uskonnoista tulisi lisätä.

Simo Alastalo

Demokraatti

Rane Aunimo

Demokraatti

Peruskoulun uskonnonopetuksesta tulisi siirtyä kaikille yhteiseen katsomusaineeseen, ehdottaa opetus- ja kulttuuriministeriön työryhmä. Yhteisellä katsomusaineella voitaisiin hillitä kustannuksia ja turvata oppilaille yhdenvertainen opetus.

Yhteinen katsomusaine voisi ministerin mukaan vahvistaa ymmärrystä esimerkiksi kristinuskon roolista Suomen kulttuuriperinnössä.

Se tapahtuuko näin on Adlercreutzin mukaan poliittinen päätös.

– Mutta työryhmä näki ne ilmiselvät haasteet nykyjärjestelmässä. Viistoista eri oppiainetta, vain kolmesta voi kirjoittaa ylioppilaaksi, opetus joka annetaan koulujen ulkopuolella epäpätevien opettajien osalta suurelta osin, jota ei pysty seuraamaan, joka ei kestävästi kerro uskonnon roolista tai suomalaisen kulttuuriperinnön osana ja niin edelleen. Se on vaikea tilanne.

Hän vastasi median kysymyksiin eduskunnassa.

Adlercreutz sanoo, ettei asia liity istuvan hallituksen hallitusohjelmaan.

– Toki epävirallisia keskusteluja on käyty, mutta sanotaan näin, että on varmaan rehellistä myöntää, että tämä on pikemminkin seuraavien hallitusohjelmakeskustelujen asia.

Ministeri sanoo tietävänsä, että kristillisdemokraatit suhtautuu muutokseen kielteisesti.

– Heidän mielestään nykyinen järjestelmä täyttää tehtävänsä.

Niinikään hallituksessa istuvien perussuomalaisten joukosta kansanedustaja Pekka Aittakumpu ehätti jo tyrmäämään työryhmän ajatukset.

– Vaikuttaa siltä, että opetusministeriössä on lähdetty mielistelemään vähemmistöuskontoja, erityisesti islamia. Työryhmä kun perustelee yhteistä katsomusainetta muun muassa maahanmuuttajataustaisten lasten kasvaneella määrällä ja islamin opetuksen lisääntymisellä, Aittakumpu sanoo tiedotteessaan.

Adlercreutz vastaa kuitenkin Demokraatille pitävänsä realistisena, että muutos tapahtuu ennen pitkää.

– Kaikki viittaa siihen, että nykymallin ongelmat ovat niin ilmeiset. Se tuo epätasa-arvoa, jaetaan lapsia uskonnon perusteella ryhmiin.

Ministerin mukaan ei ole koulun intressien mukaista, että näin tapahtuu.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU